| Viorelaa26 a întrebat:

Buna. Am un opel astra h 1.7 care are niste pierderi pe la radiatorul de răcire...niște pori nu e ceva exagerat, am luat o solutie de etanșat radiatoarele lichidă nu e porcărie de pulbere care înfundă. Pe cutie scrie ca se toarna in vasul de expansiune si se merge cu masina cativa km cu caldura data la maxim. Singura teamă ar fi sa nu se duca din solutia asta in radiatorul habitaclu de caldura si sa il infunde cum am mai auzit pe la altii. Ma gandeam sa scot cele 2 furtunuri care intra in caloriferul de caldura si sa le cuplez cu o teava cap in cap (ca sa evit sa intre solutia aia in calorifer) iar dupa o perioada sa reconectez furtunurile. A mai incercat cineva variante de genul?

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Draga viorela te complici, hainele uzate de cate ori merg carpite?
Solutia este sa inlocuiesti acel radiator, nu folosi improvizatii de genul asta, unii la motoare uzate de exemplu pun aditivi crezand ca ce? ca le fac noi?

Un radiator pentru modelul tau costa circa 300 lei, e adevarat la acest pret se mai adauga costul montarii noului radiator plus inlocuirea antigelului care se face dilutie de 1:1 cu apa distilata!

Succesuri!

| relian a răspuns:

Tu faci tocmai pe dos decat spun aia in instructiunile alea laughing
Odata ce aia au spus sa dai drumul la caldura, normal ca va circula apa si prin radiatorul de caldura, dar stai linistit ca nu-i face nimic, banui ca caldura face ca acea solutie sa devina mai aderenta la fisura, alta cauza nu vad care ar fi de spun aia sa dai drumul la caldura.

Daca fisura este f mic, ai sanse sa nu mai curga, dar daca e destula, atunci poti sa pui si aghiazma, nu mai ai cei face.

Eu am pus de f multe ori solutii de astea in aparatele de aer conditionat, n-a mers la nici unu laughing Bine oamenii au fost de acord, o singura persoana a spus ca na mai curs, dar asta o vreme, apoi a sunat ca s-a dus freonul iar laughing deci acele solutii is un fel de pacaleala, cistiga doar cei care le fabrica, omu crezind ca va scapa usor si ieftin, cumpara si foloseste.
Dar alea nu rezolva problema, acea fisura in timp nu se va face mica, nu se va repara, deci se va accentua si tot la inlocuirea radiatorului vei ajunge.

Asa ca schimba radiatorul, cel putin n-o sa mai ai dureri de cap mai tirziu.

Solutia aia nu infunda nimic, acel radiator de caldura, este un simplu radiator prin care circula apa, nimic mai mult, un calorifer ca si ala al tau din casa laughing vorba vine, dar cam tot aia este, nu se defecteaza ca nu are ce sau cum.Solutia aia ce spui tu, se amesteca cu apa cu antigelul cel ai acolo in amestecul ala, cand ajunge la o fisura, probabil ca solutia aia se lipeste acolo cumva, daca so lipi, eu nu as merge pe chestia asta, cum am spus timp si bani irositi, tot acolo vei ajunge la un mom dat, sa schimbi radiatorul.Nu te gindi ca daca acum opreste putin curgerea aia, gata problema s-a rezolvat, peste o saptamana, o luna se va intampla iar.