| Gabi_Florea_1997 a întrebat:

am un piaggio ciao si am o problema cu el... mergeam linistit cu el si dintr-o data a inceput sa dea rateuri, si mergea intrerupt si am continuat sa merg si s-a oprit si nu a mai vrut sa porneasca. L-am segmentat, i-am schimbat bobina de inductie, condensatorul, platina, bujia. scuterul are compresie buna, are benzina in amestec potrivit, dar nu am scanteie deci nu porneste. Imi puteti spune de ce nu am scanteie (adica cu mai multe buji noi nu am deloc, doar cu una singura am dar si cu aia doar cateodata). Imi puteti zice ce as putea sa fac. Eu sunt din Cluj, deci daca va ocupati cu reparatii sau stiti ce ar putea fi problema nu ezitati sa-mi raspundeti. Bineinteles ca ofer funda!

Răspuns Câştigător
| KaPy2 a răspuns:

Daca mai are cineva piaggio ciao iti bobina dupa al lui si pune-o pe mopedul tau, poate nu ai pus bobina corect, ma refer le fire poate le-ai incurcat sau nu-ti da curent din platou, du-te la cineva priceput... big grin

4 răspunsuri:
| Un1kuL a răspuns:

Iti dau un sfat, ia'ti unul nouwinking

| sergiu1s a răspuns:

Salut frate, problema este din bobina cu scanteia si cu retururile e si din carburator spala carburatoru si pune-l la loc, pune bujia care iti da putina scanteie mai intai bagai un dop de sticl de benzina pe la bujie si apoi pui bujia succes.

| Costelus_Costel_1980 a răspuns:

Aceeasi problema am si eu, cine ar putea sa ma ajute

| denisgavrau a răspuns:

Vezi ca pe platina are un textolid. Din ala trebuie sa slefuesti putin