| angeldemon a întrebat:

cam cat m-ar costa vopsit aripa fata, spate si usa spate-la golf 3 vopsea negru metalizat!?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Materialele te vor costa 400-500 RON (sprit-chit, hartie abraziva, solutie degresanta, vopsea, diluant, lac), iar manopera pentru vopsit de la 300 RON in sus, in functie de atelierul ales. Un pret corect in service este in jur de 200 de RON pe element de caroserie, dar in atelierele private pretul este pe jumatate (de obicei si calitatea).
Vopsitul integral costa mult mai mult (intre 800 si 2500 de euro, in functie de atelier); daca esti pretentios poti vopsi eventual si usa din fata, ca sa faci toata partea respectiva. Daca materialele sunt de calitate, pistolul de vopsit este performant, iar mana vopsitorului experimentata, dupa un polish aplicat pe elementele nevopsite greu se va mai sesiza vreo diferenta.

3 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Depinde. Vopsea pe baza de apa, de diluant, cu lac, fara lac, vopsita in camp electrostatic, vopsita normal, vopsita cu cuptor, fara cuptor etc. Sunt multe chestii de care trebuie sa ti seama!

| undercover_4494 a răspuns:

Ar arata mult mai bine daca ai vopsi-o intergral...

| angeldemon explică:

Astazi ma duc la un vopsitor sa vad cat imi ia.Va multumesc!