| alinaroxana a întrebat:

cine stie sigur daca pot sa plec din spania spre romania doar cu biletul de avion si cartea de alegator? nu am pasaport si buletinul mi l am pie rdut aici in spania. va rog rasp urgenttttt! pupici

4 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Te duci la ambasada sau la consulatul Romaniei din Spania si le explici situatia, ei iti dau un titlu de calatorie care este valabil intre 1 si 7 zile dar nu stiu in functie de ce se stabileste valabilitatea acestuia, dar ai obligatia ca la sosirea in tara sa iti refaci buletinul deoarece nu mai este valabil la intoarcere!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti pleca, este nevoie de cartea de identitate ori pasaport, cartea de alegator nu este act valabil de identitate. Du-te la Ambasada ori Consulat si obtii un titlu de calatorie, este valabil pana in tara. Succes si numai bine!

| bianca9422 a răspuns:

Nu se poate, suntem noi in UE dar fara buletin nu cred!

| kiba a răspuns:

Ai raportat la ambasada? iti da o foaia legala in care iti prevede ca atunci cand ajungi in ro sa iti faci buletin nou ( Asa stiu ca e regula ) dar nu-s sa iti zic daca mere si cu cartea de aligator