| angeldemon a întrebat:

De 3 zile am o problema la masina (golf 3, 1.6,an 95) cand stau pe loc sau in mers si apas pedala de frana se aude un trocanit(nu tare, dar deranjant) care are fii problema?

3 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Posibil sa nu mai ai arcurile la placute.
Mergi cu ea 10 minute, apoi pune mana pe jante si vezi daca se incalzesc (incing), daca da trebuiesc curatate pistonasele la etrieri, eventual schimbate plus garnituri. Placutele pe masura ce se uzeaza pistonasele ale ies afara si ruginesc plus ca se acumuleaza mizerie pe ele, iar cand ii schimbi placutele, ele trebuie impinse inauntru, iar daca nu le cureti inainte sa le impingi la loc exista posibilitatea sa nu mai lucreze cum trebuie (adica nu se mai retrag cand iei piciorul de pe pedala de frana), iar rotile sa mearga infranate.
O alta problema care am intalnit-o in service la un Citroen, echilibrase roata, si plumbul lovea in etrier, de acolo zgomotul!

regis
| regis a răspuns:

Daca troncanitul se aude si cand stai pe loc, trebuie sa fie de la servo.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

O placuta de frana sau un ferodou sparte. In situatia asta, nici frana nu tine prea bine si pierzi lichid.