| Băiașu a întrebat:

Bună dimineața! Dacă fata mea obține permis auto de categoria B1 (pentru minori) ce trebuie să facă la vârsta de 18 ani pentru a conduce vehicule de categoria B? Mai trebuie făcută o altă școală sau doar examen pentru dobândire!? Mulțumesc!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Trebuie sa faca scoala de soferi pentru categoria B si sa sustina examenul de conducere, dupa implinirea varstei de 18 ani.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Trebuie să facă școală de la zero pentru categ B

| IamJoKeR a răspuns:

Cu b1, nu poți conduce autoturisme din categoria B. Deci trebuie sa facă școală pentru categoria B la 18 ani.