| Teodora_Elizabeth_1998 a întrebat:

Bună,la o Skoda 2008 diesel manual, 1.9,plăcuțele de frâna îs noi, discurile nu îs uzate etrierul nu poate fi blocat deoarece roțile se învârt se aude un sâsâit la frânare ușoară în orice viteză când pun frâna usoara

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Daca acel zgomot este mai ales ca un scartait care este identic si cu acel scartait pe care il fac placutele cand sunt uzate (ciudat nu?), atunci este ceva normal si este datorat materialului de frictiune al noilor placute, asa zisele materiale eco...
Nu am intalnit acest zgomot specific "eco" la placute originale, la cele aftermarket da!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cine știe, poate fi multe. Ori ai ceva piatra undeva, ori sunt prost montate

| relian a răspuns:

Se aude pentru ca placutele nu stau forte deparate de discuri, aproape ca le ating, de acolo poate veni acel zgomot ce spui, sau alta cauza, ar putea sa fie discurile neuniform uzate.

Poti sa schimbi, sa pui discuri noi, apoi sa observi daca la fel se va intampla.
Deci un disc care are suprafata neuniform uzata, poate scoate acel zgomot ce spui tu.

Spui ca discurile nu-s uzate, dar deja ai schimbat un set de placute cu acele discuri, asa ca is uzate, is folosite, poate ai vrut sa spui ca nu-s uzate incit sa fie nevoie inlocuirea lor, dar ele is uzate.

Se intampla cidn pui frina usoara, tocmai ca atunci placutele inca ruleaza pe disc, copie eventualele neregularitati.

Asa ca ori inlocuiesti discurile, ori le folosesti asa cum sunt, probleme nu ai cu frinarea, ori chestia asta sa iti afecteze frinarea masini.

| KovacsB a răspuns:

De obicei discurile se rectifica la primul schimb de placute apoi se inlocuiesc la urmatorul.
Zgomotul o sa dispara in cateva saptamani pana se pasuiesc placutele noi pe neregularitatile discului vechi.sunt de ordinul sutimilor de mm, dar se aud.

| Alecsandru322 a răspuns:

Du-te la service, ceva nu e în regulă mai ales la frânare. În cel mai fericit caz ar putea fi o pietricica buclucașa?