| sey1994 a întrebat:

Buna la toti. Ma aflu intr-o mare de nelamuriri. Vreau sa-mi iau prima masina si nu stiu cum si ce sa aleg, ca sa ies cat mai ieftin, atat la taxa de inscriere, cat si in timp, ma refer la consum. Oare cat ar fi taxa de inscriere, la un passt din 2001, Diesel, 1. 9TDI, cutie automata. Ma intereseaza consumul si taxa de inscriere. Pretul e de 1900E

Astept pareri. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| ionutz03 a răspuns:

Salut,

La motorul 1. 9TDI
Taxa auto 2015: 677 Euro (3011 Lei)
Calcularea a fost facuta la un model din 2001, euro 3, 131 CP, cu emisia de 148 g/km
Si consumul este destul de bun in jur de 6 mix

Motorul 1.6 benzina
Taxa auto 2015: 582 Euro (2588 Lei)
Calcularea pentru model tot din 2001, euro 4, 105CP, cu emisia 180 g/km.
Consumul este de 7-8 mix.

Multa bafta.

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Consumul la 1.9 TDI e redus. Chiar azi am umblat cu un Touran TDI, iar consumul instant era 4.4-4.0 la mers constant, cam 8 la demaraj calm, 17 cat am urcat niste pante abrupte cu a 2-a pe drum neasfaltat. Asta aproximativ in oras, dar fara aglomeratie. Consumul final iese pe la 6% mixt la motoarele astea. Am condus si un Passat automat mai demult, cum vrei tu, si mi-a iesit 5.5% extraurban, mers normal (80-140).
Despre taxa la automate nu stiu, daca ar fi manual, taxa e vreo 550E.

| OldSoul a răspuns:

Salut, la Passat-ul cu 1.9 cutie automata taxa este undeva la 2000 de euro, in general masinile cu cutie de viteze automata au co2-ul mai mare decat cele cu cutie manuala, asa este si in cazul de fata.Consumul la acesta va fi undeva la 7 mixt.
La cel de1.6 taxa va fi undeva la 500 de euro (probabil mai putin de atat) iar consumul la 8. 5mixt, plus ca e o motorizare destul de slaba, nu vei prea avea parte de mari performante.
Sfatul meu este sa cauti un Passar 1.9 cutie manuala, din 2001, taxa va fi undeva la 600 de euro iar consumul mixt undeva la 6.5.
Personal sunt posesorul unui Passat 2001 1.9 awx(131 cp standard) taxa a fost 620 de euro la inceputul acestui an si consumul undeva de 6.5 mixt, deci stiu ce vorbesc...

| sey1994 explică:

Revin si cu un passat, 1.6 Benzina. Care ar fi mai convenabil?