| Claxon987 a întrebat:

Buna, pun si eu vesnica intrebare: cum sa inving emotiile de la examenul auto de traseu? E a doua oara cand dau traseul, in Bucuresti, cred ca si asta e important de mentionat. Ce ati facut si a functionat? Multumesc

Răspuns Câştigător
| WAYNEZ a răspuns:

Incearcă să te gandești că in dreapta ta nu e polițistul, ci instructorul sau un prieten de-al tău care-ți dă indicații. Dacă ești sigur pe tine și știi că o să reușești, atunci emoțiile vor fi mai puține.Am și eu o intrebare:Când ai dat prima oară traseul,ai fost mai întâi cel examinat sau martor? Întreb asta pentru că daca ești mai întâi martor,emoțiile vor crește iar concentrarea va scade dacă cel la care ai fost martor pică.Nu e valabil pentru toți afirmația asta,dar încearcă să nu te gândești la ce a făcut ăla care a dat examenul în fața ta, ci doar la ce ai tu de făcut. Când am dat prima oară traseu, am fost mai întâi martor, apoi examinat, iar cel la care am fost martor a condus doar 2 minute, iar când a ajuns la o intersecție, n-a acordat prioritate și a pus polițistul frână.Am urmat eu la examen și am făcut unele greșeli pe care nu le făceam în timpul orelor de parcurs(viraj prea larg, nesemnalizare și parcare laterală greșită plus nemenținerea direcției de mers după ce am depășit o șantier în lucru de către cei de la gaze). Polițistul mi-a zis că nu-mi mențin direcția și m-am redresat, dar s-au acumulat punctele de penalizare și am picat examenul cu 26 de puncte de penalizare.Atunci mi-am dat seama că nu trebuie să mă las influențat de ceea ce a făcut ăla din fața mea. Când am dat a două oara, am luat pentru că am fost mai întâi cel examinat și am făcut la examen ceea ce știam.

6 răspunsuri:
| BuLaNNNeL a răspuns:

Ce emotii? Stii cum sta treaba. Vrei permis, iti place sa conduci? Du-te prietene si da-i tot ce stii. (De fapt pune in practica tot ce ai invatat laughing, daca nu rămâi pieton.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. ai mai fost odata si acum stii mai bine (pe propria piele) cam despre ce e vorba, asa ca ti-e un pic mai usor decat la inceput
2. frica asta sau emotiile pot sa se diminueze sau pot disparea complet doar prin STIINTA in sensul ca, atunci cand stii, nici nu te mai temi -- din moment ce ai picat odata, nu aveai destule cunostinte, ceea ce te-a facut sa ai emotii, in consecinta...invata tot ceea ce trebuie sa stii si devino stapan/stapana pe asta si nu ai de ce sa mai ai atatea emotii, cu cat stii mai multe cu atat mai slabe vor fi emotiile
3. gandeste-te ca prin asta nu treci in fiecare zi, e doar odata si toata lumea va uita, daca e sa te faci de ras sau sa nu stii ceva, crezi ca peste 5 ani toti de acolo se vor gandi numai la tine si la ce ai facut tu la examenul auto? poate ca nici nu isi vor mai aduce aminte de numele tau, nimic.

| Motisor a răspuns:

Te rogi la Dumnezeu. Succes.

| vladeusebiu a răspuns:

Stai relaxat. Nu te mai gandi ca nu o sa iasa bine. Spune ti mereu pot sa o fac.

| Ak40 a răspuns:

Roaga pe cineva care are deja permis sa te invete si sa-ti dea sa mergi la volan sa scapi de emotii iar cand dai traseul gandeste-te la ceva frumos si nu te gandi la traseu

| davedavedave93 a răspuns:

Mergi la un psiholog bun. Câteva discuții și te ajută. Costă puțin însă primești ajutor de specialitate care-ți va folosi și în viitor în alte situații generatoare de stres. (Elevii au psiholog la școala lor. Studenții au asigurat de universitate) Chiar și cu bani, merită.