| ___DyXh a întrebat:

Buna seara am si eu un opel vectra b motor 1, 8 an 2001 și nu știu unde se găsește codul de culoare și cum se citește

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Stiu doua variante la Opel, una este la capota, pe tragar, a doua este pe stalpul din mijloc de pe partea dreapta, cum deschizi usa pasagerului.
Trebuie sa existe o placuta cu mai multe date, iar undeva este un cod din 3-4 caractere.
Poate fi Z157, Z147, Z155, Z21B, etc.
Asa arata placuta respectiva, iar cu rosu e incercuit codul:
https://www.clubopel.com/8080/uploads/2010-09/21382_f89cxstge.jpg

| DjSannan a răspuns:

Codul de culoare al unei masini Opel Vectra B este imprimat pe eticheta de pe partea pasagerului din spate a usii. Imprimarea poate fi in diferite formate, inclusiv litere si cifre. Pentru a citi codul provizoriu, trebuie sa urmati urmatorii pasi:

1. Localizati codul de culoare pe eticheta de pe partea pasagerului din spate a usii.

2. Codul de culoare este de obicei format din patru caractere. Acestea pot fi litere si cifre sau doar litere.

3. Literele din codul de culoare reprezinta culoarea.

4. Cifrele alcatuiesc numarul de vopsea.

De exemplu, un cod de culoare poate fi format din „B9C", unde „B" inseamna albastru, iar „9C" indica numarul de vopsea