| MariusDumitru92 a întrebat:

Bună seara!
Am un Opel insignia 2012 cdti 2.0 cdti 131 cp.
La diagnoză mi-au apărut următoarele coduri de eroare: P2458, P2282, P03A6, P0671.
Îmi poate explica cineva ce probleme indică fiecare cod?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Deci daca aditimus a spus corect,alea ar fi problemele.
Adica ai probleme la :

-Filtru de particule-ar putea fi de la cabluri pana la filtru infundat,dar mai mult ca sigur e filtru ala dus de suflet,deci ala costa de te rupe
-Ai ceva ori crapaturi,ori coliere care nu-s strinse la furtune,pe acolo pe la galerile de admisie,deci aia verifici toate furtunule pe unde circula aerul si le inlocuiesti daca is rupte,crapate,sau le stringi daca is slabe conectiile.
-Ai probleme la bujii, daca stii la ce ma refer, alea care incalzesc aerul inainte sa pornesti, deci conectii slabe, fire rupte, sau bujii defecte.
-La cilindru 2 ai ceva probleme dar tot la partea electrica.

Cam asa s-ar traduce probleme tale, asta daca cum am zis aditimus alea ar fi problemele acelor coduri.

Deci trebuie sa verifici ce se poate verifica, dar banui ca nu te pricepi, asa ca lasa pe careva sa verifice care stie.
Dar filtru de particule e dus de suflet laia este clar.Acele filtre normal se curata dupa nu stiu citi Km,dar in practica nu curata mai nimeni laughing asa ca atunci cand auzi filtru de particule deja sa nu mai fii curios.
Bine asta daca ai bani si poti cumpara altul.

Tu cred ca asta voia sa stii,asa mai popular vorbind ces alea.Ce spune turbina,el te trimite la mecanic care daca e ca si el, o sa vorbeasca cam la fel laughing adica nu o sa intelegi nimic.
Ce spune el ca gaseai in programul de diagnoza, gaseai cea spus si aditimus, dar trebuie sa stii ce inseamna, ma refer ca un om obisnuit, ca nu toti is mecanici sa stie nu?

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Explicatia pe scurt o gaseai in programul de diagnoza.
Pe larg iti explica un mecanic cu manual de service.
Poate erau erori intermitente, poate erau prezente, poate exista un log cu mai multe date despre aparitia erorii.
Degeaba te uiti la erori, daca nu esti mecanic.
S-ar putea ca nici una din erorile alea sa nu reprezinte o problema reala.

| aditimus a răspuns:

P2458 - Filtrul de particule
P2282 - Air Leak Between Throttle Body and Intake Valves
P03A6 Cylinder 2 Pressure Variation Too low short to ground
P0671 Cylinder #1 Glow Plug Circuit Code ( bujii )