| Konstantin_LA_1991 a întrebat:

Buna seara, recent am cumparat o pereche de jante pentru Mercedes-ul meu C200.
Dar am observat ca 2 sunt mai late decât celelalte, si 2 sunt: 8Jx16H2 ET 30 si 2 : 7Jx16H2 ET37

5 răspunsuri:
| Ensiferum a răspuns:

Si ce-i daca sunt mai late? Sunt mai late, le pui pe spate si da mai bine decat toate 4 la fel.

| relian a răspuns:

Vezi sa mearga la masina ta.Nu orice janta mercedes merge la orice masina mercedes.Depinde de model, de an de tipul de suspensie etc. Poate sa atinga caliperu, sau bratele alea de la suspensie. Daca ai observat unele jenti is curbate altele drepte si etc.
Cel mai indicat era sa intrebi undeva ce model de janta merge la masina ta.
De exemplu ce spui tu am vazut la Porche aia la trotinetele alea mici asa pun rotile de pe spate sunt mai late, dar asa vin din fabrica.
La mercedes eu nu am vazut diferente la roti, poate or fi dar majoritatea mercedes au toate cele 4 roti la fel de late.
Iti spun asta, nici eu nu stiam, dar candva am fost nevoit sa pun o alta roata pe spate, avusesem pana, am luat roata de la cineva am pus-o am mers, mi-am facut pana totu bun.Altadata am avut pana pe fata, zic las ca iau roata tot de la ala laughing greseala mea am pus-o si tot vedeau eu ca nu sta zic, mai dao la jalea trebuie sa stea si am strans pana cand am rupt discu de frana laughing Vorbesc aici de toate rotile la fel, dar pe fata ai altfel asezate bratele alea de l; a suspensie pe spate altfel.Deci roata ce eu o mai pusesem pe spate, la masina mea pe fata nu mergea.La mine jentile erau curbate, asta ce am incercat s-o pun era dreapta. Uite asa am mai invatat ceva.Bine ca nu ma ocup cu masini, dar cand patesti o pana ceva si nu ai rezerva sa stii cum sta treaba.
Pui mai late dar sa intre, sa nu atinga nimic.Cel mai indicat sa nu strici ceva este sa intrebi la reperezentanta, aia stiu exact ce modele si ce dimensiuni merg la masina ta.

| OldSoul a răspuns:

Cele mai late, adic cele cu intitialele 8Jx16H2 ET 30 vin puse pe spate.

| FakeJoker a răspuns:

Erau probabil tot de pe la vreun mercedes, ei au obiceiul acesta de a face jante mai late (pe spate), alti producatori au adoptat si eu aceasta masura, dar mercedes o face de mai mult timp. Eu sincer consider ca arata bestial.

| Konstantin_LA_1991 explică:

Dar pe 8Jx16H2 ET30 pot da bag cauciucuri 205.55 R16?