| Adrian_Ciprian_1996 a întrebat:

Buna seara TPU. am o intrebare: am un wv golf IV din 2001 si nu trage deloc bine. in treapa a 5 am debea 60km/h din ce cauza nu trage motorul asa de bine? este vreo problema pe la injectoare? astept un raspuns.

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Sfatul meu, du-te frumos la un mecanic sa faci pentru inceput o diagnoza, apoi de acolo iti dai seama cam unde ar fi problema.
Imi dau seama dupa nick-ul tau ca esti incepator si ca probabil e prima ta masina si nu ai cunostiinta, probabil te gandesti ca o vei putea repara tu, dar nu e asa, gandeste-te, aici auzi zeci de solutii, ce garantie ai tu ca se potrivesc la tine?
Daca vei sta sa asculti toate parerile de aici vei schimba piese de 500 de euro si tot nu vei scapa de problema.
Du-te si fa o diagnoza pentru inceput, dupa va fi mult mai usor sa rezolvi problema.

6 răspunsuri:
| ionutz03 a răspuns:

Problemele sunt multiple, iar din descriere nu se intelege prea bine. Poate fi turbina, egr, injectoare, pompa, sau chiar ambreiaj si cutie.

60 km/h este o viteza de treapta 3 spre 4.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum adica in treapta a 5a abia 60km/h? Pai treapata a5a e pentru 60km/h?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ar cam conta si ce motorizare ai.
Oricum, doar cineva mai cu experienta isi poate da seama ce se intampla acolo.
Incearca si tu sa prinzi 80 cu a 3-a, daca nu prinde, e bai.

| TheLoveDoctorr a răspuns:

Ori este o problema cu turbo,uita-te sa vezi daca iti e bagata mufa de la turbo corespunzator, ori ai probleme cu injectoarele, ori cu chiuloasa, depinde, in ture mici trage?

| maryus24 a răspuns:

Sper ca stii sa conduci si ai facut o scoala de soferi.

Promele care cauzeaza sunt multe, mie mi s-a intamplat asemeni tie ( alta masina) problema era ca pompa de benzina era infundata.

Intreaba la mecanic.

| tractorisul a răspuns:

Scuza-ma, tu dai intr-o treapta superioara la 10 km, e normal ca la 60 km sa nu traga motoru" happy happy, schimba intre 2500-3000 rpm si ai sa vezi ca duce si 200 laughing