| paulwalkerfan a întrebat:

Buna seara TPU! Vreau sa achzitionez un peugeot 407 din 2004 cu motor 2.0 disel cu 208.000 km la bord.Masina e full, navigator, piele, magazie cd, este înscrisă dar nu are taxa aia plătită! Are ceva? Cam cat costa? Ma si a este buna? Consuma putin? Va rogsa a ajutati pentru ca mi-a furat ochii! Masina e 2300 de euro! Va rog ajutati-ma!

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Asa "dupa ureche", as zice ca taxa e undeva la 600-800e.
Dar iti trebuie emisiile exacte de CO2 omologate, si norma de poluare, pentru a putea calcula taxa. La unele masini gasesti aceste date in cartea de identitate, la altele nu.
Ai putea sa cauti masini identice (ca an, motorizare/putere) pe www.mobile.ro si sa iei de acolo (informativ) 'detaliile' despre poluare.