| AAnonimus1999 a întrebat:

Buna, sunt in cautarea unui Audi a5 3.0 quattro 239 cai putere, imi puteti spune niste detalii? Asigurare 6 luni, consum si intretinere si impozit.Din anul 2008 2009 pe aici

Răspuns Câştigător
| Daniel09857 a răspuns:

Buna, am sa îți spun din perspectiva unui propietar de 3.0, impozitul in jur de 2000 de lei in funcție de Zona unde stai, nu e sub, dacă plătești eventual cu reducerea aceia de la început de an ajunge pe la 1800 de lei, asigurarea in funcție de vârsta ta, accidente, etc... eu pe un f10 3.0 dau 1200 de lei, consumul e in jur de 12 in oras, dacă mergi decent, nici tare nici încât dar cu aglomerație exagerata cum e in Bucuresti sare puțin, in afara in jur de 8-9, se tine foarte bine pe drum, etc... Consumabilele sunt mai scumpe, anvelope, ulei, filtre etc. ajunge undeva sa zicem in mare 2500-3500 de lei întreținerea pe an in funcție de ce pui la consumabile, părerea mea e 3.0 e cel mai bun, cel mai fiabil, dacă îl cumperi din Germania și gasesti cu carte service, istoric complet și vezi revizii la zi, e Ok, in mare sunt reale. Un prieten a pățit-o cu un A5, 3.0 disel, luat din Spania, a venit cu el in tara etc. cu numerele de acolo, când sa o înmatriculeze nu a ieșit la noxe, traseul de evacuare etc. a fost modificat țărănește in Spania, filtrul de particule era praf, mașina neavând km reali, nici carte service, nici istoric, el s-a gândit ca doar in România se mai schimba km, când a fost la Audi in tara, a aflat ca in 2012, mașina avuse o intrare in reprezentanta Audi cu in jur de 230. 000km, in Bord având 180.000 km in 2018, deci reali ar fi avut 550.000-600.000km

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Asigurarea + impozit pe an undeva la mijloc 4000 RON probabil.

Consumul de ce te interesează dacă iei 3.0?

Întreținerea depinde unde o faci și în ce stare e mașina

| Panamax a răspuns:

Impozit in jur de 2000 lei/an
Asigurare 1000 lei pe an depinde de multi factori. Poate fi mai mare sau mai mica.
Daca este diesel o sa aiba cam 500.000 km originali si 160.000 in bord.
Mitul cu batranica care o tinea doar in garaj pentru a merge la biserica a picat de mult.
O sa mai fie cam 3000 -4000de lei pe an in plus intretinere.
Anvelope,placute de frana discuri,amortizoare,flanse amortizoare,brate,bucse,revizie sistem quattro,cutie de transfer,cutie viteze, motor, becuri, distributie, etc.
Asta daca nu intervin surprize.
Si cu ce-ti ramane cumperi motorina.