| Jonas_1797 a întrebat:

Buna TPU acum 4, 5 ore mi-am luat un Mercedes SLK55 si nu am demarajul bun la ea adica imi prinde 100 km/h in 9 secunde.Am facut un test de demaraj cu o dacie 1410 bagata in tunning si a luat 100 km/h in 8 secunde. Ce sa fac? masina este din 2004(Mercedesul)si are cutie automata de viteze are 350 CP un motor de 3.2 si este pe benzina. Iar Dacia are cutie de viteze manuala are 135 CP un motor de 2.0 si este tot pe benzina bineinteles ca Dacia a luat putere de 135 CP si un motor de 2.0 deoarece a fost bagat in tunning la motor cutie de viteze ajutati-ma ce sa ii fac?

Răspuns Câştigător
| express11 a răspuns:

Cutia hidramata este mai puturoasa...totusi s-ar putea sa ai probleme la motor.du-te la seervice.

5 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

In primul rand ai putea sa nu mai minti fiindca o dacie cu motor de 2 litri de 135 de cai nu poate fi posibila fiindca nu rezista sasiul in 16 puncte la o putere mai mare de 117 CP testat in 2003 nu acum, deci practic trebuia sasiul schimbat, asta insemna si transmisie, si cutie, si puncte, si tamburi si tot deci mai ramanea decat caroseria de Dacie!

A doua chestie este ca SLK55 din 2004 are 221 de cai si SLK55 AMG are 354 deci nici un model nu are 350 cum ai spus tu, si nu poate atinge in 8 secunde fiindca este cutie automata pe modelul 2004 a fost cea in 6 trepte manuala intre `99 si 2003 si apoi s-a revenit in 2007 pe modelul AMG care sustii tu ca il ai, daca ar urca atat de greu inseamna ca ai avea bordul plin de erori ca aia are senzori si la presiunea din roti, si la fisele de la bujii ca la navele spatiale, ca sa nu mai adug ce am zis mai devreme cu putetea masinii uite si dovada aici: http://en.wikipedia.org/......_SLK-Class

| vlad_4846 a răspuns:

Du-te la un service ca nu am mai auzit ca un slk sa ajunga in 9 sec la 100.

| cartman a răspuns:

Mda,mai aveai o intrebare inteligenta: de ce nu accelereaza x5 de la 0-100 in mai putin de 7 secunde. Macar stii ce inseamna 7 secunde cand esti la volan? Eu cred ca tu ori ai fost pilot de raliu ori nu ai condus nici macar o dacie.

| Sound_9139 a răspuns:

Ambreiajul

| Jonas_1797 explică:

Eu am calcat la maxim pedala si la dacie si la slk si la slk se auzea foarte forjat motoru cand treceam de 3 rot/m pe cand la dacie nu se auzea nimic decat toba.