| Alepa a întrebat:

Buna TPU am o intrebare. Jante pe 17 afecteaza ceva la masina, ma refer la un passat b5.5 din 2002.

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Jantele mai mari scutura mai tare. Afecteaza articulatiile de la suspensie si directie, eventual si telescoapele.
Alte efecte negative nu sunt, daca respecti latimea normala a cauciucurilor.
Castigi stabilitate.

| OldSoul a răspuns:

Cat timp cauciucurile sunt cele de pe talon (225/45/17) nu afecteaza nimic, daca sunt altele gen 225/40 sau sau 225/50 da, o sa te afecteze putin, ma refer ca nu va mai fi chiar atat de precis kilometrajul, in rest nu afecteaza cu nimic.
Eu tot b5.5 am, si am 2 seturi de roti, ambele pe 17, si nu ma afecteaza cu nimic.

| Alepa explică:

Eu am inteles ca imi strica directia bucse planetare bratele. Este adevarat?

| Durky a răspuns:

Sunt foarte bune si nu afecteaza cu nimic masina, nu afecteaza esp sau directie si ai stabilitate maxima, si or sa iti fie de mare ajutor pe strazile din Romania. Daca ma intelegi.