| black34white a întrebat:

Am si eu o problema, am un mercedes cls si imi apare in bord o eroare "auxiliar battery malfunction" care-i treaba?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Probabil bateria proprie a calculatorului de bord este slabit sau nu face contact.
Mergi la un service sa-l rezolve!

| relian a răspuns:

Asa e ste unele modele de Mecedes mai au inca o baterie micuta si aia trebuie inlocuita.Nu stiu daca acea baterie este a calculatorului cum zic unia, tot ce se poate, dar eu stiam ca este o baterie ceva in legatura cu franele SBC Care inseamna in engleza-Sensotronic Braking System, ceva frane electrice sau actionate electric.In sf asta conteaza mai putin, deci probleme nu-s, masina merge oricum nu afecteaza nimic, doara o sa ai semnul ala la bord mereu daca nu o schimbi.Adica nu-i ceva grav, chestia e ca o sa te sacaie mereu anuntul ala. Poti tu singur sa o schimbi daca vrei, nu-i mare lucru.

| xerxes1 a răspuns:

Unele modele de Mercedes au doua baterii.Una principala si una mica de backup.Cea mica ar trebui inlocuita.Este tot de 12 V si seamana cu cele de motocicleta.