| Monyyyyy a întrebat:

la parcarea laterala eu nu imi dau seama când e unghiul de 45 de grade. Dupa ce reper sa ma iau?

1 răspuns:
| mihai69 a răspuns:

Ce importanță au gradele alea? ideea e să îți iei repere după mașina ta, nu din cartea de geometrie, că dacă vei schimba mașina, nu vor mai funcționa. Contează foarte mult de pildă poziția celor două trenuri pe caroserie. Într-un fel faci parcarea cu un microbuz sau o compactă, și cu totul altfel cu o limuzină sau camionetă.
Roagă pe cineva să facă parcări cu mașina ta, și tu stai în mașină și vezi cum decurge manevra; apoi schimbați locurile și el te va ghida să „îți intri în mână".