| intrebaridecondus a întrebat:

Buna tuturor, am o intrebare la care nu gasesc un raspuns concret. Am un bmw e46 1.9benzina, si mi s-a rupt jos toba din spate complet dupa un accident. Dupa accident eu nu am observat ca lipseste toba intermediara. La servis am fost intrebat sa caute unul nou sau sa puna teava. Si am ales teava din motive de bani, stiu ca nu era asa scumpa dar chiar nu aveam. In relantin are acelasi sunet, nu se aude diferent decat la 3000+ turatii se aude un pic mai tare, se leaga politia sau la itp de asta?

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Itp-ul constată dacă gazele de eșapament nu depășesc niște norme, in rest doamne-ajută

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca nu e deranjanta masina la turatii mici, nu te vor opri, nu se vor lega de asta.
La ITP pot fi probleme daca nu mai ies gazele cum trebuie (gazele ies mai crude cand elimini din tobe).