| valhala90 a întrebat:

Buna tuturor TPU-istilor.Am o mare problema cu magnetoul de la scuterul meu si am nevoie de ajutorul vostru.Ca sa va explic mai in detaliu, am un Atala Master LL(moped) care a avut condensatorul de la vechiul magnetou spart, asa ca am ales ca schimb tot magnetoul si am cumparat unul care era aproape la fel(avea si platina, si condensator, dar bobinele un pic mai mici si platoul, adica suportul pe care se prind bobinele si toate piesele magnetoului un pic mai mare), asa ca am schimbat toate piesele de la magnetou pe platoul vechi, insa nu pot pune decat un surub la fiecare bobina, ca ele fiind mai mici nu pot sa le prind in 2 suruburi.Cu toate acestea imi dadea scanteie foarte buna, insa acum 2 zile a ineput sa imi dea scanteie numai la bobina de aprindere si la cealalta mai rar si nu stiu exact cum sa remediez problema.PS:bobinele de la magnetou sunt un pic zgariate(nu intrerupte) dar nu cred ca aiba vreo problema.De aceea as vrea sa stiu cam ce as putea face ca sa fixez mai bine bobinele in caz de ar putea exista vreo prolema aici, sau ce altceva ar mai putea avea magnetoul(tin sa mentionez ca sunt momente in care mai da scanteie dar nu asa cum o dadea inainte)

1 răspuns:
| FurtunaDiesel a răspuns:

De fixat nu prea ai ce decat sistemul original. Referitor la zgarieturile dupa bobina chair daca nu intrerupe fiind spirala poate fi un arc de inductie din cauza zgarieturii nu mai este spitalata perfect, sunt chestii de milimetru si cel mai probabil de acolo este problema. Poate fi de la cele doua suruburi de care zici stiu ca Yamaha MBK are un senzor la unul din suruburi dar sincer sa fiu nu stiu ce face acel senzor, ce inregistreaza sau ce citeste si este posibil si tu sa ai un sistem asemanator care sa lipseasca nu stiu, nu imi dau seama! Altceva nu prea vad ce ar putea fi decat faza cu zgarieturile sau de la prindere sa aiba joc bobina si la fel sa fie o chestie de inductie!