| k800gfcgffddsrhtds a întrebat:

Buna ziua! Am intalnit la un job ca si cerinta,de preferat,ca si candidatul sa aiba "HR Drivers Licence". Din ce am cautat pe internet,HR vine de la Heavy Rigid,dar nu stiu exact daca se refera la permisul pentru categoria C, daca asta este suficient sau trebuie si un curs pentru camioane specifice, ceva anume.Intrebarea mea este:la ce se refera concret aceasta cerinta?

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Daca stii ca vine de la Heavy Rigid, gata te-ai oprit la asta? Sigur nu stiai asta, dar ai gasit pe net, iar daca mai citeai, ai fi vazut ca scrie si ce masini is alea si ce trebuie sa faci.

HR is vehicule cu 3 sau mai multe axe si greutate mai mare de 8 mii kg.
Sau sa tragi un trailer cu o greutate de max 9 mii kg, tot in categoria asta intra HR.

Astea is niste rahaturi deale europenilor nici nu mai stie omu ce permise si cate sunt.
Cred ca stii ces alea axe, adica vehicule cu mai multe rinduri de roti, cu mai mult de 2 rinduri, asa cum ai la masina doar 2, ei la astea is pe 3 sau mai multe rinduri.

Ce mai spune? Nu trebuie sa ai permis de profesionist, pti si cu permisu de amator sa obtii permisu asta pentru HR, doar ca trebuie sa ai C de cel putin 2 ani.

Vai de capu nostru ce rahat e pe acolo prin Ro si UE.

Deci trebuie sa dai examen, cam despre asta este vorba, condus genul ala de vehicule si teorie la fel laughing

Anuntul ce intrebi tu, se refera sa ai deja, deci trebuie sa ai permis care sa iti permita sa conduci vehicule grele adica clasa aia HR.Nus aia curiosi sa te trimita ei la scoala, cauta persoane care au acel permis deja.
Cu alte cuvinte tu nu te califici pentru acest job.

| Korkodeln a răspuns:

Esti acoperit cu CE, daca au utilaje speciale te trimit ei la cursuri specifice. In cel mai bun caz te accepta cu C1 care e mai ieftin si usor de obtinut. C, personal nu cred ca acopera HR dar nu strica sa intrebi.