| Dragos699 a întrebat:

Bună ziua! În ziua în care te duci la poliție sa depui actele in vederea înmatricularii unei mașini Sh, trebuie să duci și numerele sau le predau atunci când duc numerele vechi de înmatriculare a autovehiculului? Taxa de numere preferențiale se plătește acolo la poliție?

Răspuns Câştigător
| adryang78 a răspuns:

Taxa se plătește la ghișeu, în momentul în care depui actele pentru înmatriculare.
Numerele vechi se predau atunci când le ridici pe cele noi.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai aici detaliile legate de plata

https://dgpci.mai.gov.ro/document-details/taxe/5aaa78a1a172e07a9b042adf

numerele le predai cand depui dosarul nu cand le ridici pe cele noi.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ai dat funda unui raspuns gresit, numerele vechi se predau in momentul in care depui toate actele la serviciul public de inmatriculari. Altfel nu iti proceseaza cererea.

| Fosila133 a răspuns:

Salut. Da numerele vechi se predau acolo la ghiseul de unde iti alegi numarul nou, iar despre taxa asta trebuie sa fie platita dinainte, ori la posta, ori la vreo banca, dar sa specifici pentru ce platesti acolo, taxa pentru numere preferentiale auto, iar cand te prezinti la ghiseul politiei sa ai la tine in dosar si chitantele doveditoare ca ai platit tot ce era de platit. Succes!