| StefanAndrei99 a întrebat:

Buna ziua TPU!
Revin cu alta intrebare legata de masini pentru ca am primit raspunsuri pertinente aici.
Am un Opel astra g, motor 1.6 16V din 2002
200000 km.
In timp ce mergeam cu masina, s-a comportat ciudat, parca mergea in 2 pistoane/bujii si s-a oprit. Am incercat sa o pornesc, a pornit, a mers frumos dar cand am incercat sa apas pedala de acceleratie s-a oprit motorul.
Am verificat o la mecanic, mi-a zis ca nu e de la cureaua de distribuție, dar din cauza lipsei de timp inca nu a inceput si alte verificări, a zis doar ca pierde presiune.
De la ce credeti ca ar putea fi? Pe diferite forumuri am citit ca poate fi de la ecu, pompa de benzina etc.
As vrea alte pareri, ca sa am o idee despre problema atunci cand voi fi pus fata in fata cu ea.
Va Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Intruder19 a răspuns:

Testerul este cea mai sigura varianta sa vezi ce probleme ai, pot fi foarte multe cauze.

Eventual mai poti face testul cu pedalele sa vezi daca ai erori stocate si cauti pe google codul de genul P0401

1. Bagati cheia in contact

2. Cu motorul oprit (cheia in pozitia I), apasati simultan si tineti apasate pedalele de frina si acceleratie

3. Rotiti cheia in pozitia II

4. Becul "masinuta cu cheita" va incepe sa clipeasca semnalizind codurile de eroare

Codurile de eroare sunt din 4 cifre. Fiecare cod e afisat o singura data. Intre fiecare cifra a codului e o mica pauza. Intre coduri e o pauza mai lunga. Dupa ce se ajunge la capatul listei de coduri, beculetul ramane aprins si nu mai clipeste. Cifra zero e reprezentata de 10 flash-uri.

Un exemplu:

"*" - martor aprins - flash

"_" - martor stins - pauza

**********_***_****_********** (10 flash-uri pauza 3 flash-uri pauza 4 flash-uri pauza 10 flash-uri -> cod 0340)

Daca nu sunt stocate coduri de eroare, beculetul arde continuu/clipeste incontinuu/se stinge.

EXEMPLU

https://http://www.youtube.com/watch?v=TXg0pKfSIfU&feature=related.

1 răspuns:
regis
| regis a răspuns:

Ai vreun bec aprins la bord? Când pornești se aprinde check engine? Dar martorul "mașină cu cheie"? Se sting după pornire?