| crzmax72 a întrebat:

Buna ziua TPU!
Vreau sa va intreb, ca in zilele acestea o sa-mi cumpar o masina second hand de la cineva, si vreau sa va intreb, ca dupa ce cumpar (prima masina) ce acte trebuie sa rezolv dupa care sa pot circula cu masina respectiva? Tin sa va spun ca masina este inmatriculata in Romania, dar mi-a spus ca actele sunt la zi, dar totusi vreau sa stiu ca altceva ce trebuie sa mai rezolv, ex: trebuie sa ma duc la RAR?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Acte necesare pentru a înmatricula un autovehicul second-hand din Romania:
- Cerere de înmatriculare
- Cartea de identitate a autovehiculului (original si copie)
- Contract de vanzare-cumparare original si copie (pentru persoanele fizice, cu vizele de radiere/inscriere de la Administrația Financiară)
- Dovada efectuării inspecției tehnice periodice, care trebuie sa fie încă valabilă
- Actul de identitate al proprietarului (original si copie)
- Copie dupa asigurarea RCA valabilă
- Chitanîa care atestă plata certificatului de înmatriculare (37 de lei)
- Certificatul de înmatriculare al fostului proprietar, cu mențiunea în scris: "Înstrainat către…"
- Dovada platii pentru placutele de inmatriculare
- Plăcuțele cu numărul de înmatriculare vechi, dacă noul proprietar dorește schimbarea acestora sau dacă vechiul proprietar este din alt județ
- Procura notarială, în cazul în care actele nu sunt depuse de titular.
===
https://www.drpciv.ro/

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Trebuie doar sa faci transcrierea pe numele tau.

Asta presupune sa ai un contract de vanzare cumparare, sa primesti de la vanzator actele masinii cu itp si rca valabile ca sa poti circula pana la transcriere si NEAPARAT fiscalul lui.

Cu contractul si fiscalul lui mergi la finante sa o iei pe numele tau.

Faci un rca pe numele tau, platesti taxele pentru certificat si mergi la politie cu dosarul unde platesti numerele daca e cazul sa le schimbi.

La transcrierea unei masini din RO nu ai nevoie sa mergi la RAR