| crzmax72 a întrebat:

Bună ziua TPU!
Vreau să vă întreb, dacă îmi schimb cauciucurile de vară mărime 195/65/15 pe cauciucuri de iarna 195/60/15 pot sa primesc amendă sau ce poate să mi se întâmple dacă mă oprește RAR-ul/Poliția?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, ai toate sansele sa primesti amenda si sa ti se ridice certificatul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Amenda plus reținerea certificatului

| sierra1 a răspuns:

Nu ar fi grav ceea ce spui, grav ar fi dacă ai avea nevoie de despăgubire de la asigurator și cauciucurile nu sunt conforme

| mihai69 a răspuns:

Amendă + ridicarea talonului până la remedierea neconformității.
Asta doar dacă nu cumva ai și acea dimensiune menționată pe CIV și talon.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca in CIV nu ai acea dimensiune, ti se retine certificatul de inmatriculare, esti amendat, trebuie sa revii la una dintre dimensiunile omologate in CIV, apoi sa mergi la RAR pentru constatarea remedierii, dupa care sa soliciti certificatul inapoi, de la politie.