| anonim_4396 a întrebat:

Cam cat trebuie sa consume o masina ca sa fie "buna"? Ma refer la consum de benzina la 100 de km...

3 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Nu poti sa spui ca o masina este buna sau nu dupa consum. Ca sa consume 6 pe benzina nu cred ca mai exista vreun model decat Tico era care nu se mai fabrica sau poate noile generatii de TFSI dar in oras nici alea nu mananca 6, la diesel sunt o groaza de modele si la hibride la fel. Buna depinde pentru ce. Drumuri lungi, viteza, siguranta fiecare cauta ce masina are nevoie nu este un raport al consumului fata de fiabilitatea masinii!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna! Daca consuma mult nu-i buna? pfffbig grin Nu poti cataloga o masina ca fiind "nebuna" big grin doar pentru ca are un consum ridicat.Depinde de capacitatea cilindrica a motorului. Ex: BMW M3 motor de 4000cmc3, 420 cp -consum de 12, 4% este si normal( are un motor imens :X) / Fiat 500 1.3 Multijet motor 1300cmc3, 75 cp - consum de 5, 3%. Intelegi? big grin

| thedrake94 a răspuns:

Daca consuma intre 6 si 8 litri atinci ii foarte buna daca consuma de la la 8 la 10 litri ii buna si de la 10 l in sus deja ii pentru cei cu portofelu plin, de obicei, sau din cauza vechimi masini, dar o masina normala si buna consuma intre 6 si 10 litri la 100 de km!