| Savi24 a întrebat:

Când apăs pe accelerație mai tare cresc foarte repede turațiile, după scad sau rămân pe loc până chiar ajunge la acea turație, e că și cum aș apăsa ambreiajul, aș accelera și aș lăsa ambreiajul dintr-o dată, care ar putea fi cauzele?

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Probabil patineaza ambreiajul. S-a uzat discul.

| readytofly a răspuns:

Fluctuațiile în turația motorului pot fi cauzate de mai multe probleme, iar observația ta este importantă pentru a identifica sursa. Iată câteva posibile cauze ale acestui comportament:

Probleme cu sistemul de alimentare cu combustibil:
Injectoare murdare sau defecte: Acestea pot duce la o distribuție incorectă a combustibilului în camera de ardere.
Pompă de combustibil defectă: O pompă de combustibil care furnizează presiune inadecvată poate afecta turațiile.
Filtre de combustibil înfundate: Acestea restricționează fluxul de combustibil și pot cauza fluctuații în turație.
Probleme la sistemul de admisie a aerului:
Admisie de aer blocată sau filtru de aer murdar: Acestea pot afecta cantitatea de aer care intră în motor.
Defecțiuni ale senzorilor:
Senzorul MAF (masă de aer) sau senzorul de temperatură a aerului de admisie: Datele incorecte furnizate către calculatoarele de control ale motorului pot cauza fluctuații în turație.
Probleme cu sistemul de aprindere:
Bujii murdare sau defecte: Acestea pot duce la aprindere ineficientă a amestecului combustibil-aer.
Distribuitor sau bobină de aprindere defecte: Acestea pot afecta și ele aprinderea.
Senzori defecti:
Senzorii de oxigen (O2) sau senzorii de poziție ale arborelui cu came (CMP) sau arborelui cotit (CKP): Datele incorecte furnizate către calculatorul de control al motorului pot cauza fluctuații ale turației.
Probleme cu supapele sau sistemul de distribuție:
Valvele sau arborele cu came uzate sau defecte: Acestea pot afecta ciclul de admisie și evacuare.
Lanțul de distribuție sau curea de distribuție defecte: Acestea pot afecta sincronizarea corectă a supapelor.
Scurgeri de vacuum:
Pierderile în sistemul de vacuum pot afecta funcționarea corectă a supapelor și a altor componente legate de controlul motorului.
Probleme la calculatorul de control al motorului (ECU):
ECU-ul poate dezvolta defecte sau poate avea probleme de comunicare cu alte componente ale vehiculului.
Înainte de a face orice intervenție, este recomandat să consulți un service auto calificat pentru a diagnostica cu precizie problema și a remedia situația?