| mdc98 a întrebat:

Cand se schimba uleiul la masina?

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

La 12000km sau 1 an depinde care atinge primul limita / rulajul sau anul - trebuie sa bagi numai uleiul care vine mentionat in manual, nu asculti pe altcineva pentru ca habar nu au ce spun. 5W30 se zice ca e comun la orice motor, daca mie imi intra 0W20 atunci ala il bag sa ii lungesc durata motorului dupa indicatiile japoneze. Detin un toyota GT86 facelift

| Simpatic a răspuns:

In fiecare an, faza cu km e mai putin relevanta pentru ca nu toti depasim 10.000 de km, unii depasesc altii fac mai putini km, altii fac +20.000 km cu un ulei, daca uleiul este original cred ca se poate depasi lejer prajul celor 10.000 de km pe care il dau de obicei mecanicii.
Dar cum majoritatea folosesc uleiuri din comert cel mai bine este sa se schimbe la maxim 10.000 de km sau 1 an care prag se atinge primul.
Cand se schimba uleiul nu uita ca se schimba si filtrul de ulei si tot atunci este bine sa se schimbe, la 1 an, si celelalte filtre plus o revizie daca este nevoie cum alte componete necesare daca sunt a fi schimbate.

| sierra1 a răspuns:

10000 sau 1 an

| relian a răspuns:

laughing numai ingineri pe aici, numa raspusuri de te doare mintea laughing.
Uleiul se schimba la cati km recoamnda fabricantu acelui ulei.
Sint uleiuri care se schimba la 5 mii km, altele mai stiu si eu la 20 mii, altele la 30 de mii km si asa mai departe.

Deci in fctie de ce ulei folosesti schimbi,depinde de tine ce ulei pui. Daca schimbi uleiul la un service,o sa iti spun aia la cati km va trebuie schimbat,depinde ce ulei iti pun aia de la service ok?

Restu e poveste,ce spun inginerii astia pe aici habar n-au ce vorbesc.
Eu stiu ca pe un bidon de ulei,nu stiu in RO dar si acolo poti intra online si sa cauti sa afli la fabricantu acelui ulei,deci pe bidon scrie cati km poti rula cu acel ulei.

Ce vezi tu ca scrie pe unele motoare,adica alea is etichete puse fa ala care a facut masina,aia este reclama,fabricantu a fost platit sa puna acea eticheta,asa cum pune bmw recomanda ulei castrol laughing de parca alt ulei nu-i tot ulei,dar asta e,aia primesc ceva cascaval sa puna acele etichete.
La orice motor pui orice ulei pentru motor,oricare doresti tu,dar de vascozitatea recoandata de fabricantul masinii, deci atat iei in calcul de la fabricantu masinii, restul ce brand, ce alte specificatii este alegerea ta.
Sa iti dau un exemplu.Tu acasa in camera ce bec de iluminat pui? Exact acelasi lucru e si aici, pui bec de cati wat vre tu, nu spune nimeni ca trebuie numa bec de 60 Wat, poti sa pui si de 20, sau de 150, esti fix alegerea ta, singura chestie ce trebuie so respecti este sa pui bec care merge la 220 volt, dar puterea este fix alegerea ta.
Exact asa se intampla si cu uleiurile, si la gatit laughing folosesti ulei de care vrei, tu de masline, de floarea soarelui, de porumb etc.

| Sofer a răspuns:

La 12 luni de preferat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu știam ca o data pe an