| chocolate27 a întrebat:

Care e cea mai corecta metoda la plecarea din rampa? Cu "ambreiajul patinat"sau cu frana de mana? Pot folosi oricare din aceste doua metode in timpul examenului auto?

8 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Ambele metode sunt considerate la examenul auto, dar pentru binele masinii este indicata cea cu frana de mana. Exista si alte metode ceva mai complicate cu turatii in gol si asa mai departe dar daca acum dai examenul nu este cazul sa incerci!

Stefan
| Stefan a răspuns:

Cea mai corecta pornire din rampa e cea cu frana de ajutor care nu e deloc dificila dar necesita multe exercitii.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

In principiu si, mai ales, pentru "binele" masinii, plecarea cu frana de mana e cea mai buna.
Acum 30 de ani, cand mi-am luat eu permisul, una dintre probele de examen era cea din poligon. Era un anumit traseu, in poligon, foarte bine stabilit, pe care trebuia sa-l realizezi intr-un timp dat. Nu mai tin minte cat... vreo 5 minute, cred.
Traseul asta cuprindea mersul printre jaloane, parcarea laterala, mersul in marsarier, parcarea cu spatele, intoarcerea din trei miscari si pornirea din rampa (asta era prima).
Tin minte ca am dat examenul in ianuarie, iar rampa, metalica, era plina de gheata. Intai am curatat blestemata de gheata, dupa care, cu mare chin, am reusit sa tin masina fixa pe rampa cele cateva secunde inainte de a demara. A fost un cosmar.

| razzvan27 a răspuns:

Depinde cat de bine stapanesti masina happy poti pleca in rampa si fara frana de mana. daca nu esti sigur, fa-o cu frana de mana.

| NotoriusBIG a răspuns:

Eu am folosit-o pe cea cu frana de mana si nu a comentat nimic examinatorul. Sper ca ti-am fost de folos!

| octavian1992 a răspuns:

Am auzit la multi cu frana de mana pai atunci soferilor predati-va permisul e cel mai jalnic, ex: la un auto camion de 40 tone tot cu frana de mana? hmmm amuzant. chocolate27 hai sa iti spun eu un secret: esti inrampa cu ambrajul in podea si frana apasata/ pleci/ridici ambreajul ff usor pana vezi ca masina misca fff usor atunci iei piciorul de pe frana si il muti pe acceleratie pentru un incepator e Ok cum zic eu si fff simplu. bafta la ex

| IceQ a răspuns:

Eu am facut-o din ambreiaj si chiar i-a placut militianului. Acum depinde de situatie si examinator. Daca nu esti sigur(a) pe tine foloseste frana de mana cu incredere

| Sofer a răspuns:

Poti folosi ambele metode de plecare din rampa. Cred ca cel mai usor la plecarea din rampa e cu frana de mana.