| Gigel241124 a întrebat:

Care este cea mai rapida masina din lume? Uni zic ca bugatty este cea mai rapida... este adevarat?

Răspuns Câştigător
| AndySchleck a răspuns:

@byya > Maxximus G-Force este prototip. Motor de racheta bla bla.Nu e masina de serie, in plus motorul de care dispune este unul extrem de mic pentru aerodinamica si extrem de pretentios. La capacitate maxima se goleste in maxim 10 minute iar la un nivel normal in 40 de minute deci nu stiu cui i-ar conveni sa se duca la benzinarie din 40 in 40 de minute si oricum e un prototip. Daca doresc pot face o masina si mai rapida. insa asta nu inseamna ca o sa vezi acea masina pe strazi, de aceea oficial cea mai rapida masina din lume este Bugatti Veyron

12 răspunsuri:
| larousee a răspuns:

Da asa este, ca masina fabricata in serie veyronul este cea mai rapida
aici ai un top 10 http://www.thesupercars.org/......p-10-list/

| valy1233 a răspuns:

Bugatty veyron super sport este cea mai rapida masina de SERIE!

| AndySchleck a răspuns:

Cea mai rapida masina din lume este Bugatti Veyron cu o viteza maxima de 429 kmh, atinge viteza de 100 kmh in doar 2. 5 secunde de la pornirea de pe loc. Dispune de un motor W16 care genereaza 1200 de cai putere (echivalentul a 2 motoare V8). Bugatti este detinut si produs de compania Volkswagen Group's iar pretul de baza este de 1. 7 milioane de $

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cea mai rapida masina de serie este buggati veyron.
maximum g-force este o masina prototip si nu o sa o vezi niciodata pe strazi. ce comparati voi masinile de serie cu cele de circuit?
@andreynike ala e raspuns luat de pe google.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@halflife aia e masina super-sonica.
cand o sa te vad conducand-o atunci o sa recunosc ca este cea mai rapida masina. cea mai rapida masina de serie este buggati veyron.
apropo de unde pot sa imi cumpar un thurst ssc?

| GwenS a răspuns:

Pana acum asa se credeam ca bugatty dar nu e asa. cea mai rapida este : Maxximus G-Force

| Killpro a răspuns:

Doi constructori indieni spun ca au construit cea mai rapida masina
de strada din lume, depasind renumitele marci Bugatti, Ferrari sau Lamborghini. Perfomantele masinii au fost omologate de World Record Academy.

Cu un motor de 1.600 CP, Maxximus ajunge de la 0 la 100 de km in 2, 1 secunde, cu 0, 4 secunde mai repede decat un Bugatti Veyron. La 160 km/h ajunge in 4, 54 secunde, iar un ciclu de accelerare pana la 100 km/h si decelerare pana la 0 km se face in 8, 86 secunde.

| Killpro a răspuns:

Exista vreun top, ceva care sa arate clar ce masina are cea mai mare viteza maxima? Am tot auzit ca e Veyron, logic, dar unii spun ca nu mai e Veyron...si ca Veyron e deja pe locul 3, dar n-am gasit ce masini sunt in fata lui.

| Killpro a răspuns:

Hafife n-are cm sa prinda o masina 1128 km-h dar te-ai dat singur de gol ca ai scris ca are un big grinin punct de vedere termodinamic o turbină cu gaze funcționează destul de asemănător cu motorul unui automobil. Si apropo era vb de masina nu de avion laughing

| DoArEu_1080 a răspuns:

Dacia cu sigurantawinking cea mai tare
cel mai bine ar fi sa fie de aia modelul 3000 happy

| halflife a răspuns:

Cea mai rapida masina din lume este ''thurst ssc'' care obtinut recordul mondial de 1228km/h.
ea functioneaza cu o turbina cu gaze:
O turbină cu gaze este o turbină termică, care utilizează căderea de entalpie a unui gaz sau a unui amestec de gaze pentru a produce prin intermediul unor palete care se rotesc în jurul unui ax a unei cantități de energie mecanică disponibilă la cupla turbinei.[1][2] Turbina cu gaze mai este cunoscută și sub denumirea de instalație de turbină cu gaze (ITG).

Din punct de vedere termodinamic o turbină cu gaze funcționează destul de asemănător cu motorul unui automobil. Aerul din atmosferă este admis într-un compresor cu palete, unde este comprimat, urmează introducerea unui combustibil, aprinderea și arderea lui într-o cameră de ardere. Gazele de ardere se destind într-o turbină, care extrage din ele lucrul mecanic, iar apoi sunt evacuate în atmosferă. Procesul este continuu, iar piesele execută doar mișcări de rotație, ceea ce pentru o putere dată conduce la o masă totală a instalației mai mică. Ca urmare, turbinele cu gaze s-au dezvoltat în special ca motoare de aviație, însă își găsesc aplicații în multe alte domenii, unul dintre cele mai moderne fiind termocentralele cu cicluri combinate abur-gaz.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Fi%C8%99ier:Turbina_cu_gaze_animata.gif

| BildeilleR a răspuns:

Cea mai rapidă maşină din lume: Maxximus G-Force.
Cea mai rapidă maşină a fost până acum Bugatti Veyron nu-i aşa? Lucrurile urmează să se schimbe deparece Marlon Kirby şi David McMahan au creat un nou monstru pe 4 roţi: un Ultima de 1600 de cp. Modul lor de gândire a fost simplu şi în acelaşi timp foarte eficient. Au luat cea mai rapidă maşină de la Nurburgring, Ultima GT-R şi au montat un motor V8 biturbo din aluminiu de 7. 0 litri, luând naştere 1600 de cp.

Cutia de viteze foloistă este una secvenţială cu 3 viteze. Maxximus G-Force atinge 0-100km/h în 2. 1 secunde şi 0-160 în 4, 5 secunde. Când este folosit la capacitate maximă, maşina îşi va consuma tot combustibilul în doar 9 minute.

Preţul este de 3 milioane de dolari.