| Nelu_Bud_1981 a întrebat:

Care este diferenta intre TTP si revizie tehnica?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este TTP ci ITP (Inspectie Tehnica Periodica). ITP este obligatorie la o anumita perioada prevazuta de lege, in functie de autovehicul, iar revizia tehnica se face la perioadele indicate de fabricant sau la cererea proprietarului.
De asemenea inspectia tehnica presupune o verificare a intregii masini, pe cand revizia tehnica se face si numai privind anumite sisteme ale masinii.

| mgtow a răspuns:

Revizia sau inspectia tehnica o face mecanicul la un anumit interval de km sau ani la masina pentru a preveni costuri majore ale pieselor mecanice cand se strica asa schimba in timp ce trebuie daca e necesar si nu iese scumpa manopera. Itp e ceva firesc pentru siguranta traficului si a soferilor sa nu fie accidente etc