| neacsumarius a întrebat:

Care sunt vitezele maxime admise pentru subcategoria de autovehicule B1?
Variante de răspuns
A. 90 km/h pe autostrăzi, 80 km/h pe drumurile expres sau naţionale europene şi 70 km/h pe celelalte categorii de drumuri;
B. 110 km/h pe autostrăzi, 90 km/h pe drumurile expres sau naţionale europene şi 80 km/h pe celelalte categorii de drumuri;
C. 130 km/h pe autostrăzi şi 90 km/h pe celelalte categorii de drumuri.

Va rog sa-mi spuneti si mie raspunsul corect si ce fel de autoturisme intra in categoria b1.

28 răspunsuri:
| covexrobu a răspuns:

Pai hai sa fiu putin mai explicit.
SUBCATEGORIA B1: autovehiculul cu trei sau patru roti avand masa proprie peste 400 kg, dar nu mai mare de 550 kg, si echipat cu un motor cu ardere interna cu capacitate cilindrica mai mare de 45 cm 3 sau cu orice alt motor cu o putere echivalenta ori cu viteza prin constructie mai mare de 50 km/h;

Deci nu ai cum sa mergi cu limitele pe care le-ai scris tu acolo. Pai intra unele triciclete cu motor. Ideea este ca nu merita sa dai 5000 de euro pe un astfel de vehicul si sa il folosesti 1 an jumate. Cu o astfel de masina nu ai voie sa urci pe autostrada. Am mai auzit ca ar intra Fiat 500 dar cred ca varianta mai veche. Mai asteapta 2 ani si iti faci permis normal pentru categoria B. Si eu eram foarte nerabdator sa fac permisul dar uite ca au trecut 2 ani jumate de atunci si acum sunt satul pana peste cap de el.

| covexrobu a răspuns:

@ Nuu, SoftCristi, cryssa. Cititi ce am postat eu. Nu ati raspuns corect. Orice vehicul din categoria B1 nu are voie sa mearga cu mai mult de 50 de KM/H.

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

A. Fac scoala acum, dar nu stiu exact,

| Mr.Playb0y a răspuns:

50 localitate. 130 autostrada. 70-drumuri nationalewinking din cate stiu. daca stiu gresit as vrea sa ma corecteze cinevawinking

| Nuuu a răspuns:

Raspunsul este A

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce ar fi A raspunsul corect? covexrobu, de ce nu ar avea voie sa circule cu >50km/h din moment ce in definitie se spune ca poate depasi aceasta limita?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raspunsul corect este A...am avut si eu nelamuriri dar m-am convins si este A.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raspuns corect este A

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A 90 km/h pe autostrăzi, 80 km/h pe drumurile expres sau naţionale europene şi 70 km/h pe celelalte categorii de drumuri;

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da raspunsul corect este A. covexrobu tu nu intelegi intrebarea VITEZELE MAXIME admise pentru subcat resp. salutare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frate eu la intrebarea asta am picat examenul si nu este A va garantez asta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raspunsul este " A "

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A. 90 km/h pe autostrăzi, 80 km/h pe drumurile expres sau naţionale europene şi 70 km/h pe celelalte categorii de drumuri;

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raspunsul este varianta C si in categoria B intra toate autovehiculele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

B

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A, doar ce am facut testul pe sit'ul de la politie si este corect!

| cryssa_8542 a răspuns:

Raspuns Corect : A

| cryssa_8542 a răspuns:

Raspuns corect: A

| nylsnyls a răspuns:

A

| nylsnyls a răspuns:

A

Alte răspunsuri
| Nini_Bubu_1986 a răspuns:

A. 90 km/h pe autostrăzi, 80 km/h pe drumurile expres sau naţionale europene şi 70 km/h pe celelalte categorii de drumuri;

| olivian a răspuns:

Salut!

Raspunsul corect este A. 90 km/h pe autostrăzi, 80 km/h pe drumurile expres sau naţionale europene şi 70 km/h pe celelalte categorii de drumuri.

In categoria B1 intra urmatoarele tipuri de autovehicule: cu trei sau patru roti care au masa proprie peste 400 kg, dar nu mai mare de 550 kg, sunt echipate cu un motor cu ardere interna cu capacitate cilindrica mai mare de 45 cmc sau cu orice alt motor cu aceeasi putere ori cu viteza prin constructie mai mare de 50 km/h.