| Naiman_Iulian_2001 a întrebat:

Cate clase iti trebuie sa dai de carnet sofer? 15.03. 2017

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In prezent legislatie rutiera nu prevede o conditie de studii pentru obtinerea permisului de conducere, important este sa stii citi si scrie.
Ce o sa fie pe viitor vom afla, daca si cand o sa fie adoptata o prevedere legala in acest sens.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Cu una mai mult ca trenul.

| Annamaria21 a răspuns:

11 clase

| pufipo a răspuns:

Guvernul a aprobat Strategia Națională pentru Siguranța Rutieră până 2020 și un plan de acțiune pentru implementarea acesteia. Documentul, care se află în dezbatere publică, propune și să se permită dreptul de a da examenul pentru permisul auto doar celor care au absolvit învățământul obligatoriu, de 10 clase.