| alexa_6437 a întrebat:

Cate masini duster s-au vandut in Romania pana in prezent?

12 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Conform Buletinului Statistic APIA, la sfarsitul lunii aprilie erau 325 de unitati, cu mentiunea ca este vorba de masinile livrate catre client (in comertul cu masini vanzarea are de obicei doua etape: incasarea avansului si livrarea efectiva a masinii). Datele pentru luna mai se vor publica abia in jurul datei de 20 iunie.

regis
| regis a răspuns:

@activ si laugh - ati dat aproximativ aceleasi cifre, banuiesc ca va informati din aceeasi sursa, puteti sa o si precizati? Pentru ca numai in aprilie s-au vandut 190 de unitati, conform APIA, iar cele 162-163 Dustere par a fi doar vanzarile pe o singura luna.
Pentru necunoscatori, APIA este Asociatia Producatorilor si Importatorilor de Automobile, un organism care printre altele aduna in fiecare luna datele privind vanzarile fiecarui importator si producator de automobile din Romania, publicand lunar un Buletin Statistic al acestor vanzari, disponibil pe baza de abonament. Din pacate public este prezentata doar o sinteza, sub forma unui comunicat de presa, iar transmiterea integrala sau partiala a buletinului este strict interzisa.
Mai trebuie mentionat ca in aceste statistici sunt cuprinse exclusiv masinile livrate catre client, de exemplu cea a prietenului lui @max chiar daca este achitata integral, va fi cuprinsa abia in buletinul de pe luna august.

| activ a răspuns:

S-au vandut fix 163 de dacia duster pana in data de 31 05 2010 ora 21:25.

| Cromasston a răspuns:

Am vazut si eu o Duster ieri la o expozitie, e cat de cat frumoasa.Pretul de 10. 500euro e la vrajeala, ca nu are nimic pe ea, nici aer conditionat, nici casetofon, nici geamuri electrice, nici 4x4...La banii care ii dai pe una full option, mai bine iti iei un Nissan Qashqai, care standard are foarte multe dotari.

| Cromasston a răspuns:

@sameuser, sa nu se inteleaga gresit, nu am nimic cu Dacia, am si eu 2 acasa...doar mi-am spus parera despre Duster

| Radu15 a răspuns:

Nu stiu cate au fost vandute dar stiu cate comenzi a avut dacia duster 842

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

15001 ca mi-am luat su eu

| max_4494 a răspuns:

Nu stiu cate,, duster,, s-au vandut, dar un amic a comandat una full option si abia in august o poate ridica (cu banii jos)

| Same.User a răspuns:

@cromasston, sincer m-am saturat! toata lumea are ceva cu Dacia. Nu ma bag in nu stiu ce discutii serioase, eu zic sa va uitati mai bine la ele, am auzit si vazut, in cele din urma niste chestii care m-au schimbat radical parerea despre Dacia.winking

| laugh a răspuns:

162, scuze