| DAS a întrebat:

Cati km poate avea o masina second hand ca sa fie acceptabila?

Răspuns Câştigător
| GiovannyGrandiossu a răspuns:

Ba nene aici e treaba de noroc sau de cum se aude motorul comparativ cu o masina noua cu acelasi motor, nu poti sti niciodata cum a fost exploatata o masina second hand. Un unchi de-al meu a cumparat un BMW 525TDS din 1994 de ~180CP 6 cilindri in linie si avea 530. 000 km masina, la 610. 000 a vanduto si in acest interval nu a bagat un leu in ea in afara de consumabile. Omu o alerga de nu se poate, dadea cosie cu oricine facea pe smardoiu... 160 era viteza minima pe dn39. Dacia la fel, masina buna la unii, cu buleli la altii...

11 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu conteaza foarte mult kilometrajul. Am vazut masini care nu ajunsesera la 100. 000 si erau rable, am vazut masina de 60. 000 de km, care fara nicio exagerare putea fi expusa in showroom ca masina noua si am vazut masini de 300. 000 de km in stare foarte buna, care garantat mai puteau merge 200. 000.
Din pacate, singura varianta de a afla kilometrajul real este verificarea istoricului de service la reprezentantele care tin asa ceva (Mercedes Benz, Volkswagen etc), nici macar caietul de service nemaifiind o certitudine. Daca poti verifica istoricul, eu le-as da urmatoarele calificative:
- pana la 15000 de km/an foarte bine
- 15-25. 000 de km/an bine
- 25-35. 000 de km/an acceptabil
- peste 35. 000 - taxi.
Repet insa, depinde mai mult de felul in care a fost intretinuta masina.

| mgtow a răspuns:

180. 000 Km-pret 2000 € dureaza 5 ani si merita pentru un inceput sau pentru cine nu are bani de incasat destui

Apache
| Apache a răspuns:

Depinde si de marca! ...de ex la dacie dupa primii 10 km poti sa te gandesti la garantie big grin ...in schimb la masini adevarate. ex ford bmw. poate sa fie si 200k de km. dar in principiu sa nu depaseasca atat!

| xlmpq a răspuns:

Pana in 80 de mii

| DAS explică:

Cristinutsa, ma refer la km pe care ii are parcusribig grin.Scz dar nu m-am exprimat bine! Si nu vreau o Dacia.

| Damian a răspuns:

Pana in 150000 ce e deja peste trebuie sa bagi bani in ea cam des, distributie rulmenti, pivoti, bascule, sa fi atent si la mersul motorului, sa nu tacane ca inseamna set motor si e cam scump, aprinderea sa fie imediata, mai ales la diesel urmareste culoarea fumului, daca da spre albastru are segmenti varza, daca spre alb, garnitura impuscata

| Sofer a răspuns:

Sa aiba intre 150.000-250.000 km si intretinute.

| Bernoullie a răspuns:

100 cel putin, dar la bord 170. Asta la Dacia. Deci, ca sa o vinzi, trebuie sa aiba la bord scrie cel putin 170 km, chiar daca nu poate sa-i faca. fundita?

| DEX a răspuns:

0 - 250 mii...ar fi destul de acceptabila! www.mobile.de

Fundita?

| TooFastForYa a răspuns:

Depinde si de vechimea masinii. Un kilometraj acceptabil ar fi de aproximativ 10000 km pentru fiecare an de vechime. Incearca totusi sa gasesti o masina cu istoricul intrarilor in service, pentru ca majoritatea au kilometrajul dat inapoi.

| boghi_6306 a răspuns:

NU conteaza cati km are o masina. Conteaza cum s-a mers cu ea.
Momentan conduc o masina care are 480. 000 km si ruleaza exemplar.
In urma cu 2 ani am cumparat un opel astra g 1. 7 cdti din 06, avea 35. 000 km, acum cateva luni la 97. 000 km mi-a cazut motorul.
Asa ca nu este o regula daca are masina multi km numai ducehappy.