| Grigore_Petru_1976 a întrebat:

Ce insemmne au cauciucurile de iarna?

8 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Cele de iarna admise de legea din Romania sunt cele cu M+S, MS, M-S, M.S. si asa mai departe.

Din punct de vedere tehnic, cele de iarna sunt cele cu aceste insemne si/sau cu fulg de zapada desenat, cu creasta de munte desenata pe ele, sau la cele de off road si camioane si utilaje de mare tonaj mai exista doua insemne, unul cu lanturi de iarna desenate si jos acelasi insemn cu Mud & Snow, si un al doilea insemn este cu o "masina" care este mai mult ca o cutie reprezentata care depapeaza si este oprita de un cauciuc mai mare decat masina, le gasesti la escavatoare pe acestea de cele mai multe ori si la masinile de dezapezit profesionale cu freza nu vole!

regis
| regis a răspuns:

O insiruire de prostii, dar nu ma mir. Pana si seful Politiei si cu seful RAR au dat declaratii total in contradictie anul trecut. Iata cum stau lucrurile:
Anvelopele de iarna sunt marcate cu un fulg de zapada, iar ceea ce le face potrivite pentru iarna este compozitia cauciucului. Acesta este mai moale decat la anvelopele de vara, oferind o aderenta mai buna la temperaturi mai joase. Unele anvelope de iarna au si marcata si o creasta montana, cu sau fara fulgul de nea in interior. Acestea se spune ca sunt optimizate pentru a circula pe drumuri grele in conditii de iarna. Dar de retinut este faptul ca anvelopele se impart in anvelope de iarna, de vara si all seasons in functie de componenta cauciucului din care sunt fabricate.
Pe langa compozitia cauciucului, o caracteristica importanta o constituie profilul anvelopei. Celebra de acum inscriptie M+S (MS, M&S sau cum vreti), care vine de la Mud si Snow (adica noroi si zapada), nu are nici o legatura cu compozitia cauciucului, ci exclusiv cu profilul anvelopei. Acesta este motivul pentru care inscriptia se poate intalni atat pe anvelope de vara (e drept ca mai rar), cat si pe cele de iarna sau all seasons. Anvelopele marcate M+S au distanta dintre crampoane marita, pentru a nu se incarca cu noroi sau zapada, ele pot fi numite anvelope PENTRU ZAPADA, dar nu trebuie confundate cu anvelopele de iarna, pentru ca iarna e una iar zapada e alta.
Anvelopele all seasons au marcate atat insemnele de vara (soarele) cat si cele de iarna (fulgul de nea), adesea si un strop de apa si doua linii paralele, reprezentant cele patru anotimpuri. Pe unele chiar apare mentiunea All Seasons. Pentru motive pe care nu le mai detaliez, eu le consider pe acestea NO SEASONS.
Partea ciudata este ca legea romana prevede obligativitatea ca anvelopele de iarna sa fie marcate conform directivei CE (al carui nume imi scapa), care se refera doar la conditiile generale de marcare pentru orice anvelopa si la marcarea anvelopelor pentru zapada, nefacand referire speciala la anvelopele de iarna.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cauciucurile de iarna acceptate sunt cele cu insemnele M&S (Mud & Snow - Noroi & Zapada), indiferent cum sunt scrise - M&S, M-S, MS, M.S., etc.

| 0rlando a răspuns:

Cele de iarnă au un fulg de zăpadă și o creastă de munte desenată pe ele, iar cele all seasons scrie pe ele M S, M+S sau M&S.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cele de iarna au un fulg de zapada, iar cele mixte au M+S. Sper ca am ajutat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

M+S si simbolul de steluta.

| goodofwar09 a răspuns:

Au steluta pe eele si un munte.

| RrobByy a răspuns:

Cele de iarna au un fulg de zapada sau scrie pe ele snow, iar cele mixte au M+S