| YellowAngel a întrebat:

Ce insemna la masini ca sunt facute pe aceeasi platforma?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Volkswagen_Group_platforms

E un principiu care porneste de la clasa masinii. Ca o urmare a lor, in cadrul unei clase, pot fi folosite aceleasi sasiuri, distribuire a motorului pe sasiu, aceleasi subansamble (design al cutiei de viteze), etc, intre mai multe modele de autovehicule. Caroseria poate arata total diferit daca se vrea, dar scheletul ramane in mare parte acelasi, sa zicem, intre un Audi si un Volkswagen.

https://en.wikipedia.org/wiki/Car_platform

https://en.wikipedia.org/wiki/Volkswagen_Group_MLB_platform

MLB Platform = Modularer Längsbaukasten (Modular Longitudinal Matrix)

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Candva insemna intr-adevar ca se foloseste acelasi sasiu. In ziua de astazi insa, la autoturisme nu mai exista un sasiu propriu zis, caroseriile fiind autoportante.
PRin urmare, aceasta "platforma" comuna a devenit un concept abstract, fiind vorba in principal de know how-ul inglobat. Doua modele care folosesc aceeasi platforma vor avea cam aceleasi motorizari disponibile, aceleasi sisteme de transmisie, de franare, de suspensie, interioare si multe componente compatibile, diferind mai mult prin forma caroseriei.
Cred ca cel mai elocvent exemplu ar fi Dacia, cu Logan - Logan MCV - Logan MCV Stepway - Sandero - Sandero Stepway.

| relian a răspuns:

Pe acelasi sasiu adica.Masinile au un sasiu, au cum sa zic un cadru metalic, structura zii cum doresti, deci la aia se refera. apoi restul motor, transmisie, cabina etc se monteaza pe acest sasiu

| Sofer a răspuns:

Aceasi gama cu aspect la caroserie și interior diferit dar aceleași componente și impart aceleași motoare.

| Eduard196 a răspuns:

Adica au aceleasi piese

| BIoody a răspuns:

Inseamna ca sunt de aceeasi marca/model probabil, daca e la figurat
daca e la propriu insemna ca sunt facute pe acceasi platforma intr-un garaj big grin

| Ax3LdeV a răspuns:

Eu cred ca e vorba de acelasi sasiu