| Katy20p a întrebat:

Ce patesc daca ma prinde politia a doua oara cu permisul expirat? Am si dovada si permisul expirat!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inchisoare sau amenda penala, conform Codului penal, citez:
"ART.335.Conducerea unui vehicul fără permis de conducere
(2) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv ori al cărei permis i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pățești vrute și nevrute. Îți recomand sa nu conduci până nu îți faci permisul, - asta e desigur, spre binele tau.

| Jukosto a răspuns:

Pentru anul 2019 valoarea punctului de amendă pentru sancţiunile rutiere a fost îngheţat la 145 de lei. Codul Rutier 2019 stabileşte ca punctul de amendă să aibă o valoare de 10% din salariul minim brut pe economie.

Plafonarea punctului de amendă a fost decisă prima dată în decembrie 2017.

În lipsa altor modificări exprese valoarea punctului de amendă de 145 de lei este valabilă până la data de 31 decembrie 2019.

În România există cinci clase de amendă, primele patru li se aplică persoanelor fizice, în timp ce a cincea se aplică doar persoanelor juridice.

– Clasa I – 2/3 puncte-amendă
– Clasa a II-a – 4/5 puncte-amendă
– Clasa a III-a – 6-8 puncte-amendă
– Clasa a IV-a – 9- 20 de puncte-amendă
– Clasa a V-a – 21-100 de puncte-amendă