| DJBogdanV a întrebat:

Ce presiune trebuie în cauciucurile de iarna pentru dimensiunile 195/65 R15?

Răspuns Câştigător
| Evolution a răspuns:

Depinde si de masina, in mod normal fiecare masina ai in cartea ei tehnica presiunea recomandata in roti. In mod normal undeva la 2.2.
Eu am un peugeot 207 sw din 2011 si la rotile de iarna pe care le am ca ale tale (195/65 cu r15) le tin undeva la 2.2-2.4.
Daca pui foarte mult nu mai ai stabilitate si nu se mai "pupa" bine cu asfatul.
Succes!

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Normal găsești aceasta informatie pe clapeta de la bușonul rezervorului.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu am dimensiunea aia la Vectra C break (~1700kg goala), si pana nu bag 2.5 bar in ele, nu stau drepte.
Daca ai masina mai mica, 2.2-2.3 e suficient.

| Frank51 a răspuns:

Intre 2.2-2.7 bar. Daca pui mai mult sau mai putin uzezi aiurea anvelopele.