| Marcel24 a întrebat:

Ce se intampla daca, cu o masina 4x4 (quattro) incerci sa faci cerculețe cu frana de mana?
Avand in vedere ca frana de mana acționeaza pe roțile din spate, iar la quattro roțile din spate se invart permanent, se poate strica ceva sau o sa se invarta la fel ca una cu tracțiune fața?

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

"Cerculetele" facute de profesionisti nu folosesc simultan frana si acceleratia, mai ales ca de obicei se fac cu masini care au tractiune (propulsie) exclusiv spate.
Actionezi frana in momentul virajului, cu ambreiajul calcat, masina rupe aderenta cu spatele, apoi pui puterea pe roti.
Aia care isi fac vant 10 metri si apoi merg 20 de metri cu frana trasa, sunt incepatori-pericol public, nu drifteri.
Revenind la intrebarea ta: daca tragi o frana de mana stock pe cablu la o masina quattro, in primul rand se mananca placutele de frana si se incalzesc discurile. Forta de franare a unei frane de mana stock este slaba, nu se simte mai deloc, daca accelerezi peste ea.
Daca ai avea frana de mana profi, hidraulica, si ai face stangacia de a frana spatele in timp ce accelerezi, habar n-am ce s-ar intampla. S-ar putea sa spargi vreun grup/cutia de transfer.

| cristimihailov a răspuns:

E facuta pentru asta.
Da-i inainte