| Hoteteu_Nicolae_1985 a întrebat:

Ce sunt anvelopele Debica? Merita? Nu cred ca sunt mai bune decat Michelin...
http://www.pieseauto.ro/anvelope/debica/

Răspuns Câştigător
| RB26DETT a răspuns:

Tatal meu a folosit mereu Debica cand avea Dacia Solenza si nu a avut probleme cu ele, http://www.pieseauto.ro/......10827.html astea si mai era un model, frigo parca, au fost bune, aderenta buna si iarna, se baga cu masina aia peste tot pe unde altele cu michelin nici nu visau, ce-i drept il ajuta foarte mult si greutatea masinii, au fost bune cat le-a folosit, o fi ele MS dar chiar se descurcau bine iarna.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Normal ca nu sunt mai bune. Michelin e producator premium, Debica nu.

Legat de pret, fiecare isi ia ce ii poate buzunarul.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Debica e o firma low-cost, probabil sunt resapate. Nu stiu.
Am folosit cateva all-seasons Debica - praf.
Am folosit Debica Frigo - mi-a transformat masina intr-un tanculet pe senile, urcam pe oriunde, si franam pe gheata fara griji. Eram 'bizon' in trafic, cu cauciucurile alea.
Cauciucurile de iarna sunt bune cat mai moi si mai 'carnoase', de aia e bine sa cumperi resapate, sau firme slabe, ca e cauciuc moale, foarte aderent.
Cauciucurile de vara trebuie sa fie de firma, mai tari (pentru stabilitate), insa bine gandite, ca sa nu derapeze pe ud, sau sa faca boalfe la prima groapa. Bine, la capitolul boalfe conteaza si dimensiunea lor, cu cat sunt mai scunde si mai late, cu atat ai mai multe sanse sa le ciupesti in borduri sau gropi.

| Sofer a răspuns:

Michelin sunt ceva mai scumpe iar debica are un pret foarte bun si merita din plin.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Sunt OK Debica. Nu sunt nici ultimele anvelope no-name dar nici premium nu sunt. Pentru drumurile din Romania sunt perfecte.
Unu din soferii mei are 3 pene pe Continental si ma zgarii pe ochi ca le-am luat. Nu mai fac prostia asta in viata mea...

| TrăieşteClipa a răspuns:

Nu se compara niciodata cu Michelin.
Am avut doua randuri de Debica de vara si de iarna, acum am Michelin energy saver.
In curbele in care intru acum cu Michelin cu 80km/h cu Debica intram cu 60.
Si sunt mult mai silentioase.
Diferenta este de 50 de lei /anvelopa.(in cazul meu)
Dar merita.
Doua de vara Debita s-au ovalizat si le-am aruncat inainte sa se toceasca pana la martor.