| tudorviorel a întrebat:

Ce turatie trebuie sa aiba motorul la relanti la ford motor 14 benzina

6 răspunsuri:
| BassHunter13 a răspuns:

Sub 1000rpm...eu am avut o fiesta 1.4 si era undeva catre 970rpm..am fost la mecanic si am facut-o de 900rpm! La rece cand o pornesti o sa fie putin mai turata decat cand ii calc motoru!

| 0rlando a răspuns:

Cu motorul cald, trebuie să stea la mai puțin de 1000Rpm, cam 900-950 ar trebui să fie în regulă.
Cu motorul rece, turația poate depăși 1000Rpm, din cauza șocului automat, dar scade progresiv pe măsură ce motorul se încălzește.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Relanti ul e in general sub 1000 rpm undeva la 900

| argint321 a răspuns:

Intrebarea ta e aiurea 1.depinde de masina cat de veche e si de folosita.

| octavian91 a răspuns:

900 +- rpm

| an3iuli a răspuns:

Intre 1000 si 1300 de ture pe minut minim sa stea pornit si sa poata pleca
de pe loc