| bilopart a întrebat:

Cineva mi-a pus in instalatia de franare ulei de amestec in loc de lichid de frana, ce pot face ca sa curat instalatia de ulei?
Merge cu benzina?

Răspuns Câştigător
| Maior_Adrian_1988 a răspuns:

Indicat ar fi sa o cureti tot cu lichid de frana stiu ca e scump dar benzina ar putea sa iti afecteze garniturile la pistonase

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Instalatia de franare se spala cu apa.
Lichidul de frana se amesteca cu apa, ca urmare daca speli instalatia cu apa nu se intampla nimic. De ruginit nu rugineste nimic daca bagi apa, lichidul de frana e mult mai acid decat apa, decapeaza si vopseaua, asa ca poti sta linistit.
Ca sa cureti urmele de ulei, recomand un detergent de geamuri cu alcool, amestecat cu apa, ca sa degreseze. Eventual chiar si parbrizol, din ala de vara, ca sa nu contina antigel.
Dupa spalarea cu apa bagi niste lichid de frana, faci cateva pedale, apoi il scoti (pe la cel mai indepartat aerisitor).