| anonim_4396 a întrebat:

Cu cat timp inainte sa implinesti 18 ani iti da permisul daca il iei bineinteles?

Răspuns Câştigător
| CosminC86 a răspuns:

Scoala de soferi poti s-o faci cu 3 luni inainte iar permisul il primesti cand implinesti 18 ani.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti sustine testele teoretic si practic inainte de implinirea varstei minime prevazute de legislatia rutiera pentru categoria care o vrei.
Conform OUG 195/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(4) Vârsta minimă pentru obţinerea permisului de conducere este de:
a) 16 ani împliniţi, pentru categoriile de vehicule AM, A1 şi B1;
b) 18 ani împliniţi, pentru categoriile de vehicule A2, B, BE, C1, C1E şi Tr;
c)20 de ani împliniţi, dacă persoana are o experienţă de cel puţin 2 ani de conducere a motocicletelor din categoria A2, sau 24 de ani împliniţi, pentru motocicletele din categoria A;
d) 21 de ani pentru categoriile de vehicule C, CE, D1 şi D1E, precum şi pentru triciclurile cu motor din categoria A;
e) 24 de ani pentru categoriile de vehicule D, DE, Tb şi Tv."
Doar scoala de conducere o poti incepe cu 3 luni inainte de implinirea varstei.

| darrio2007 a răspuns:

Nu ti-l da inainte.Inseamna ca nu l-ai luat.Altfel stiai asta din lege.

| Dragos_Coltea_1996 a răspuns:

Trebuie sa implinesti 18 ani