| Mares_Teodor_1993 a întrebat:

Cum pot afla la o masina cati km reali poate avea?

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

@Donna, tu ai jucat prea mult Pacalici cand ai fost mica...
In reprezentanta poti verifica istoricul de service, daca ai norocul ca fostii proprietari sa fi facut service-ul in reprezentanta. Macar interventiile in garantie daca le vezi, tot iti poti face o idee. Adica o masina care dupa 2 ani avea 60.000 la bord, nu poate avea 100.000 dupa 10 ani...
Daca dai peste un om mai amabil, nu te costa nimic, chiar si pe factura 300-400 e exagerat.
In rest nu prea sunt sanse sa afli kilometrajul exact. Afisajul din bord, softul sau chiar ECU pot fi modificate sau chiar inlocuite. Daca nu ai nici un indiciu, inmultesti varsta ei in ani cu 30.000 si pe acolo iesi...

| Violleta2022 a răspuns:

Te uiti la kilometrajul din bordul masinii si arata exact cati km are efactuati, masina respectiva.

| Violleta2022 a răspuns:

Se presupune ca omul eset cinstit si nu-si duce masina la modificat ceasul kilometrajului, ceea ce ar trebui sa nu se intample de altfel.
In ce privesc cei 30.000 km facuti anual, ma indoiesc... stiu destui in Romania care au masina doar sa mearag cu ea in weekend sau conceii si nu fac mai mult de 3-4000 km/an.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cel mai probabil, la o reprezentanta unde ti se pot spune nr de km in caz ca masina a facut vreodata revizii

| OldSoul a răspuns:

100% sigur, nu poti.

Singura modalitate e daca masina detine acte care sa ateste autenticitatea kilometrilor.
Aici ma refer la Car Pass cum e in Belgia, unde apare numaul de km avuti la fiecare inspectie, sau factura de la ultima inspectie, si eventual TUV cum e in Germania.
Dar nici aceasta nu este o modalitate garantata, daca X face 50. 000km pe an, si inainte de inspectie ii dai la 20. 000km e clar ca din nou nu o sa corespunda.

Ar mai fi carte de service, dar din nou, nu iti garanteaza nimeni ca e si autentica.
Mai o varianta e prin diagnoza, dar din nou, daca sunt schimbati bine, nici din aia nu ii mai aflii.

In general cel mai bine e sa pui pret doar pe modul in care se comporta masina, kilometrajul este doar o suma de numere, pe care, in ziua de azi nu te mai poti baza.

| NLS a răspuns:

Iti trebuie un adaptor OBD, și o aplicație pe telefon (Android, ios) :de exemplu Carly.
Desigur ca nu orice brand sau model se lasă scanat de aceasta aplicație.
Asa ca dacă ai nenorocul sa fii posesorul unui exemplar mai aparte, poți apela la un service sau reprezentanta, și costa în jur de 3-400 RON.

| HadesSs a răspuns:

E foarte greu mai ales daca masina e adusa din afara dar cum mai spunea cineva poti incerca la reprentanta, daca acesta a facut reviziile iti pot da anumite informatii.