| anonim_4396 a întrebat:

Daca cumpar masina din Germania vanzatorul dealer find, e mai simplu cu actele decat daca cumpar vanzatorul este persoana fizica?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Este mai simplu pentru ca se ocupa ei de facutul actelor.

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

E fix același lucru, nu e cu nimic mai complicat sa faci actele cu o persoana fizica decât cu un dealer. Si e de preferat persoana fizica, pentru ca in dealerii sunt cei care fac mânăriile (carte service, kilometraj, vicii ascunse), in special turcii.
Iar DonnaAlba abereaza ca de obicei, înregistrări legale sunt poate la DNA, nu are nici o legătură personalitatea juridica a vânzătorului cu inregistrarea (indiferent ce o fi aia) sau cu legalitatea.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, este mai simplu si mai sigur, ca masina este inregistrata legal.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Este mai simplu pentru ca face el actele, doar ca e si un pic mai scump.