| emoboy a întrebat:

Daca merg cu frana de motor la vale fara frana si motorul este turat(de greutate) pana la turatia max. ce se intampla? Poate se treaca pe tur.max?

10 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Nu are cum sa treaca pe turatie maxima, in frana de motor viteza va scadea, si turatia motorului treptat va scadea chiar daca esti la vale, masina se va duce pe panta din inertie datorita greutatii masinii!

Stefan
| Stefan a răspuns:

Conform legislatiei rutiere si normelor tehnice auto suntem obligati sa coboram cu viteza cu care s-a urcat panta, situatie in care motorul se comporta normal. Motorul se poate tura mai tare in situatia in care este uzat si franarea prin frana de motor are un efect foarte mic, situatie in care se impune folosirea franei de picior.

| RS4 a răspuns:

Normal in frana de motor trebuie sa ii scada viteza, dai o treapta inferioara si iar il lasi in frana de motor, scade si mai mult!

| razzvan27 a răspuns:

Depinde de masina.la unele masini la turatie mare se taie alimentarea. oricum, nu depaseste turatia pe care o ai in bord happy poti sa ai limitator, la 4000 de exemplu, si nu se va tura mai mult de atat.

| octavian1992 a răspuns:

Daca vezi ca se accelereaza mai tare adica sa zic sare de 4500 de rpm da bine ii foarte mult si atata actionezi frana de serviciu doar pentru aceea e pusa acolo nu e pusa degeaba intelegi, meri cat meri cu frana de motor dar mai actionezi si frana

| Benedict_6845 a răspuns:

Mama ce intrebari pui emoboy, eu am impresia ca tu doar ec ai luat buletinul, pui niste intrebari dem asini fara logica, mai sus ai cateva legat de motociclete de nu stiu ce putere zici tu acolo. tu nu gandesti cum sa isi ia masina in coborare atat elan incat sa se tureze motoru pana la 8000 rpm ( benzina ) sau 6000 rpm ( diesel ). daca are 20 tone si coboara timp de jumate de ora atunci da, dar asa? in momentul in care ai bagat treapta inferioara sincroanele automat ii scad viteza motorului, chiar daca tu esti in vale, indiferent in ce vale ai fi, sa zicem ca ai un SUV de 3 tone, pe o distanta de 100 metri cat lasi tu masina in frana de motor sa coboare ( daca si aia 100 metri dar sa zicem ), nici nu o va lua acul de la turometru in sus.

| alexandru04 a răspuns:

Eu la un Vw Polo am accelerat-o dupa turatia max.din bord(adica mai exact cand a intrat acu' pe partea cu rosu s-a oprit alimentarea cu benzina)dar nu-i bine so duci asa la turatie max...ca ai nu se mai numeste frana de motor

| Neculae a răspuns:

Da e si logic in frana de motor ii scade viteza dai o treapta mai mica si il lasi in frana si scade si mai mult funda?big grin

| simplu_2372 a răspuns:

In mod normal n-ar trebui sa treaca de turatia mxima mai mult decat sigur, dar trebuie vazut nu!?

http://soft-download2011.com/
http://funny-aha-jokes-new.blogspot.com/

| guess0whoo a răspuns:

Nu are cum sa iti treaca de turatia maxima...nu iti da voe vibrochenu (arbore cotit)...dar ai norocu sa distrugi motorulwinking