| dannys a întrebat:

Daca schimb cauciucurile din spate pe fata la masina ii cauzeaza cumva la directie?

Răspuns Câştigător
Apache
| Apache a răspuns:

Atata timp cat caucicurile au aceeasi dimensiune si nu sunt prea uzat e...atunci NU!

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

In manualul masinii vei gasi schema corecta de montare. Nu la toate masinile se schimba incrucisat si nu toate patru trebuie sa fie identice pentru a putea face schimbarea. Ideea este sa pui pneuri identice pe fiecare punte, in special pe fata, deci poti sa ai doua de un fel si doua de altfel fara nicio problema.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Daca pneurile sunt echilibrate corect si sunt de acelasi producator si tip si toate 4 pneuri sunt cumparate la aceiasi data se pot schimba pe fata fara nici o problema. Bine ar fi ca pneul de pe fata dreapta sa se inlocuiasca cu stanga spate si cel de pe dreapta spate cu cel de pe stanga fata.

| emoboy a răspuns:

Poi daca au aceeasi dimensiune atunci Da! Iti afecteaza directia daca sunt mai late si mai uzate! Bine chiar daca le schimbi, schimbi stanga cu stanga si dreapta cu dreapta, au si ele un sens de rotatie!

| Dannyjj a răspuns:

Ca mecanic, îți zic că se poate face inversarea roților, acest lucru este și recomandat, am și inversat roțile la unele masini ale clienților, adică:

Roata stanga spate < -> inversata cu Roata stanga față și invers
Roata dreapta spate < -> inversata cu Roata dreapta față și invers.
Nu se întâmplă nimic cu direcția, doar în cazul în care cauciucurile sunt foarte uzate.

Sau în X adică:
-Roata stângă spate< ->cu roata dreaptă față(schimbam între ele)
-Roata dreapta spate< ->cu roata stânga față(schimbam și aici între ele).
Ca in următoarea imagine(alegem una din cele 2 metode).
http://www.fileden.com/files/2008/8/28/2070610/schimb.jpg
Dacă ai centrat roțile și ai verificat unghiul de fugă și dacă este nevoie reglezi unghiul, atunci nu ar trebui să ai probleme cu direcția după ce ai inversat roțile între ele.

| Robert a răspuns:

Se si recomanda sa se schimbe cauciucurile intre ele.

| condreavaly a răspuns:

Din moment ce o sa centrezi cauciucurile nu vei avea nici o problema cu ele. funda?

| Sofer a răspuns:

Nu iti cauzeaza nimic la directie.

| Alexandra_9311 a răspuns:

Depinde de gradul de uzare, si de ce fel de tractiune. Daca ai tractiune pe fata si le-ai uzat tare cel mai bine ar fi sa le schimbi.