| Sapodernac a întrebat:

De ce în rezervorul unei mașini cu motor diesel nu trebuie băgată benzină?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca dincolo de logica faptului ca motor e diesel inseamna ca are nevoie de diesel, explicatia tehnica e ca cele doua linchide au puncte de ardere diferite si motorul e contruit altfel

| sierra1 a răspuns:

E similar cu aceea că in rezervorul unei mașini cu motor pe benzină nu trebuie băgată motorină

| Carbit9669 a răspuns:

Au principii diferite de functionare iar Benzina foloseste cifra octanica iar motorina cifra cetanica care sunt la poli opusi